субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Британска влада ограничила број имиграната који могу да уђу у земљу
Хроника

Британска влада ограничила број имиграната који могу да уђу у земљу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. новембар 2010.

Ограничен број имиграната у Британији

Британија привлачи студенте и раднике из целог света, тако да имиграција најбрже доприноси расту броја становника у тој земљи. Нова коалициона влада планира да ограничи број имиграната који долазе изван Европске уније.

На северу Енглеске, Авганистанац и његова будућа супруга из Словачке, одводе се на саслушање.

„Пар је требало да се венча у 10 и 30 и ми смо прекинули венчање.“

Полиција верује да је брак превара - да би младожења остао у Британији. Власти сузбијају овакве бракове које имигранти сматрају лаким начином да се домогну легалног држављанства. У јужној Енглеској, један свештеник је осуђен за склапање више од 360 лажних бракова.

„Постоје типични случајеви да се на пример држављанин из западне Африке венча са држављанином Европске уније, било да је реч о Холанђанима, Французима, Португалцима, Шпанцима, и онда добије сва права, што значи да имају интерес да се венчају са држављанима Европске уније“, каже Сем Булимор из Британске граничне службе.

Булимор каже да је то постало индустрија, у којој особа са држављанством Европске уније може да заради и више од десет хиљада долара за лажни брак. Овај свештеник је почео да сарађује са полицијом када су га преплавили сумњиви захтеви за склапање брака.

У току једне церемоније, он је почео да набраја имена железничких станица уместо завета и млада, која очигледно није знала енглески, почела је да понавља за њим. Пречасни Тим Кодлинг каже да је црква лака мета, јер грађани могу и у цркви да склопе законити брак.

„Енглеска црква је привлачнија, јер вас не проверавају као када би сте предали захтев за грађански брак.“

Влада британског премијера Дејвида Камерона покушава да контролише прилив имиграната који долазе изван Европске уније. Влада је ограничила број имиграната који улазе у земљу на 24.100 људи годишње. Тај закон је привремен, али се очекује да постане трајан следећег априла.

Овакву политику критикује група нобеловаца, који истичу да ће она обесхрабрити добре студенте и научнике да долазе у Британију и да ће угрозити углед Британије као предводника научног истраживања. Пословни лидери кажу да ће закон спречити послодавце да регрутују најталентованије људе на свету. На то упозоравају и произвођачи аутомобила.

Алп Мехмет који ради у истраживачкој организацији „Мигрејшн воч“, подржава владину одлуку и верује да број имиграната измиче контроли.

„Разлог нису имигранти. Једино што бисмо хтели је одржив број, како би они могли да се уклопе и постану део заједнице, а не издвојене групе унутар друштва.“

Британија је током дуге историје прихватала имигранте, а престоница је пуна различитих етничких суседстава, као што је Брикстон у јужном Лондону, дом великог броја људи карипског порекла, који су се доселили четрдесетих година прошлог века.

У Британију годишње дође око 176 хиљада имиграната. Нови премијер жели да смањи њихов број на десетину хиљада, али је наговестио могућност ублажавања ограничења за квлификоване раднике - да би Британија остала отворена за бизнис.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер