петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брисел: Министри ЕУ без јединственог става о кандидатури Србије
Хроника

Брисел: Министри ЕУ без јединственог става о кандидатури Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 01. децембар 2011.

БРИСЕЛ - Министри спољних послова земаља чланица Европске уније разговарали су данас о Србији и ситуацији на Косову, али нису заузели јединствен став о препоруци за кандидатуру Србије за чланство у Унији, речено је Танјугу из дипломатских извора у Бриселу.

"И даље се чекају резултати данашње рунде дијалога", рекао је Танјугу дипломатски извор, додајући да је већина министара поновила раније познате ставове својих влада.

"Немци су и даље остали тврди", рекао је он.

Министрима се током састанка обратила висока представница Кетрин Ештон која је "веома позитивно говорила о иницијативи председника Србије Бориса Тадића да се уклоне барикаде", прецизирао је овај дипломата.

Окончање сарадње са Хашким трибуналом, као и напредак у регионалној сарадњи, морају бити награђени додељивањем статуса кандидата Србији, оценио је известилац Европског парламента за Србију Јелко Кацин, који се у оквиру састанка радне групе за Западни Балкан, у Бриселу састао и са шефом Делегације ЕУ у Србији Венсаном Дежером.

Образлажући проблеме пред којима се Србија налази непосредно пред заседање Савета Европске уније 9. децембра, Дежер је издвојио дијалог са Приштином и посебно ситуацију на северу Косова као кључне изазове, саопштено је из Кациновог кабинета.

Кацин и Дежер су се сложили да ће одлука Савета ЕУ о додели статуса кандидата Србији бити од централног значаја за наставак европских интеграција читавог региона.

"Србија ће као земља кандидат ојачати европску будућност читавог региона. Без сумње, Београд мора неодложно да имплементира до сада постигнуте договоре у дијалогу с Приштином и настави дијалог у конструктивној атмосфери", истакао је Кацин.

С друге стране, сматра он, да би се одржала динамика интеграција региона неопходно је да једна земља Западног Балкана преговара о чланству.

"Сада када је Хрватска пред самим уласком у ЕУ, Црна Гора треба да отпочне приступне преговоре и тиме преузме штафету интеграција од Хрватске", рекао је Кацин на састанку радне групе.

Кацин и Дежер су потврдили своје учешће на регионалној конференцији Савеза либерала и демократа за Европу (АЛДЕ, либерали у ЕП) и партнерских либерално-демократских партија са Западног Балкана која се одржава 5. и 6. децембра у хотелу Хајат у Београду.

Министар иностраних послова Шведске Карл Билт оценио је данас у Бриселу да је у дијалогу Београда и Приштине остварен напредак и нагласио да ће министри о одлуци да ли да се Србији додели статус кандидата разговарати у понедељак.

Не мислим да је дошло до фијаска, имам информације да је у дијалогу, који ће се наставити данас, остварен напредак, рекао је Билт новинарима уочи почетка заседања Савета министара Европске уније.

(Танјуг-Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер