петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > БРИК престиже седморку најбогатијих
Хроника

БРИК престиже седморку најбогатијих

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. август 2009.

Бразил, Русија, Индија и Кина су у привредном замаху последњих година. Међутим, криза је некако заобишла Индију док су остале три земље погођене. Неизвесно је да ли ће земље БРИК-а ускоро бити међу најмоћнијима.

Америчка банка Голдмен Сакс је пре неколико година створила скраћеницу БРИК (Бразил, Русија, Индија, Кина). Њен економиста Џим О’Нил тада је предвидео да ће државе БРИК-а до 2050. по привредним достигнућима претећи седам најразвијенијих индустријских држава. Сада је кориговао своју прогнозу: то ће се десити већ за 20 година!

Политички економиста немачке Дојче банке Ноберт Валтер је скептичан. Он сматра да комбинација Бразила, Русије, Индије и Кине, није баш најсрећнија:

„Сматрам да само Индија и Кина одговарају једна другој као земље са несумњиво великом привредном динамиком. Ове земље ће идућих пет година поуздано расти седам одсто и бити покретачка сила“.

Али и Кина је осетила привредну кризу. Потражња на извозним тржиштима је опала, извоз средњих предузећа је опао за четвртину. Последица - 25 милиона радника је отпуштено. Насупрот Кини, Индија се олако извукла. У првој половини године забележила је раст од пет одсто. У Русији је привреда опала у последњем кварталу за 11 одсто у односу на прошлу годину. За Норберта Валтера никаво изненађење:

„Руси много зависе од потражње гаса, нафте и метала. Њихова цена је пала и погоршала перспективу Русије. Верујем да ће се Руси вратити али само као испоручиоци сировина. Они немају динамичку привреду“.

Валтер песимистичним тоном оцењује и изгледе за Бразил, упркос томе што је та јужноамаричка држава имала мањи минус привредног раста. Бразил има невероватно јако тржиште, протеклих година су плате експлодирале! Ипак, потрошња не може сама да утиче на динамику, јер су само поједине бранше забележиле добитке:

„Бразил би могао снажно расти као Кина или Индија. Али некако Бразилу не успева да обезбеди инфраструктуру. То значи да у најбољем случају искористи две трећине свог потенцијала, можда и мање. А систематске промене се не виде“.

Ипак велика криза делује као катализатор. Она ће знатно убрзати прикључење земаља на прагу индустријског развоја осталим најразвијенијим држава. А поред држава БРИК-а, постоје и други играчи у борби за нови привредни поредак: Јужна Кореја, Мексико, Јужна Африка и Индонезија.

(Deutsche Welle)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер