Početna strana > Hronika > Brat Jaroslava Kačinjskog namerava da se obrati kongresu SAD u vezi sa istragom oko avionske nesreće
Hronika

Brat Jaroslava Kačinjskog namerava da se obrati kongresu SAD u vezi sa istragom oko avionske nesreće

PDF Štampa El. pošta
utorak, 16. novembar 2010.

Nezadovoljan tokom istrage avionske nesreće kod Smolenska, brat poginulog poljskog predsednika Jaroslav Kačinjski namerava da se obrati kongresu SAD sa molbom da se uključi u tu stvar. Zvanična Varšava je već nazvala planove opozicionara potpunim skandalom koji se graniči sa izdajom.

Jaroslav Kačinjski više puta je kritikovao rad istrage na tom slučaju, optužujući vladu da ne želi da dobije od Rusije potpune informacije o tragediji. Ipak poljska vlada smatra da je obraćanje drugoj državi za pomoć po takvom pitanju uz postojanje zakonite vlade u sopstvenoj zemlji nedopustivo. Evo šta je rekao u ekskluzivnom intervjuu za našu radiostanicu ugledni poljski politikolog Adam Bobrik.

„Smolenska katastrofa je veliki problem i veliki bol za sve Poljake. Mi bismo svi hteli da saznamo u najskorije vreme uzroke tragedije. Za nas je najvažnije istraga koja se vodi u Rusiji. To je normalno što upravo ova zemlja vodi istragu, zato što se nesreća desila u Rusiji. I ako ocenimo saradnju između Poljske i Rusije, ona teče u ispravnom smeru. Radi se verovatno o tome što bi od te nesreće neke snage htele da naprave veliki međunarodni problem. Nema nikakvog razloga da se u tu istragu uključe i druge zemlje, osim Rusije i Poljske. Izgleda da je to pre politički korak nego korak koji bi dao nešto novo istrazi.“

Sa poljskim politikologom sasvim je solidaran njegov ruski kolega Nadežda Arbatova.

„Kao prvo Kačinjski očigledno oseća da on gubi popularnost u Poljskoj, i želi da privuče na sebe pažnju kao prema političaru i da poveća svoje položaj unutar Poljske. I drugi momenat. Restartovanje odnosa Rusije i Poljske koje je započelo pri aktuelnom rukovodstvu, izaziva kod mnogih anti-ruski raspoloženih ljudi neprihvatanje. Kačinjski, čini mi se, pripada upravo tom krilu političara u Poljskoj, koji ne žele takvo zbližavanje.“

Pismo Kačinjskog u SAD treba da dostavi bivši ministar inostranih poslova Ana Fotiga i bivši rukovodilac specijalnih službi Antoni Mačereviču. Ana Fotiga je za vreme svog diplomatskog mandata uspela da pokvari odnose ne samo sa Rusijom, već i sa Nemačkom i EU. A Antoni Mačerevič žalosno se „proslavio“ time što je faktički uništio čitav rad vojne obaveštajne službe Poljske. I kako smatra Adam Bobrik, ovi krajnje desni poljski političari uputili su se u SAD ne da dobiju pomoć prilikom istrage avionske nesreće, već da skrenu pažnju američkih kongresmena na same sebe i onu političku stranku koju predstavljaju.

Na kraju da podsetimo: 20. oktobra Međunarodni avijacijski komitet je objavio da su uzroci katastrofe utvrđeni, a da su Poljskoj predata sva dokumenta tim povodom. Rusija je pokazala retko viđenu otvorenost u istrazi.

Kako je izjavio ovih dana sekretar Nacionalnog avijacionog saveta Poljske Tomaš Hipki, rezultati istrage avionske nesreće mogu biti loši za poljsku stranu, koja je loše pripremila let.

Da dodamo da posle dobijanja rezultata istrage poljska strana ima 60 dana za pripremu sopstvenih komentara. Posle toga detaljan izveštaj o onome što se desilo biće objavljen u javnosti.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner