Хроника

Брат Јарослава Качињског намерава да се обрати конгресу САД у вези са истрагом око авионске несреће

Штампа
уторак, 16. новембар 2010.

Незадовољан током истраге авионске несреће код Смоленска, брат погинулог пољског председника Јарослав Качињски намерава да се обрати конгресу САД са молбом да се укључи у ту ствар. Званична Варшава је већ назвала планове опозиционара потпуним скандалом који се граничи са издајом.

Јарослав Качињски више пута је критиковао рад истраге на том случају, оптужујући владу да не жели да добије од Русије потпуне информације о трагедији. Ипак пољска влада сматра да је обраћање другој држави за помоћ по таквом питању уз постојање законите владе у сопственој земљи недопустиво. Ево шта је рекао у ексклузивном интервјуу за нашу радиостаницу угледни пољски политиколог Адам Бобрик.

„Смоленска катастрофа је велики проблем и велики бол за све Пољаке. Ми бисмо сви хтели да сазнамо у најскорије време узроке трагедије. За нас је најважније истрага која се води у Русији. То је нормално што управо ова земља води истрагу, зато што се несрећа десила у Русији. И ако оценимо сарадњу између Пољске и Русије, она тече у исправном смеру. Ради се вероватно о томе што би од те несреће неке снаге хтеле да направе велики међународни проблем. Нема никаквог разлога да се у ту истрагу укључе и друге земље, осим Русије и Пољске. Изгледа да је то пре политички корак него корак који би дао нешто ново истрази.“

Са пољским политикологом сасвим је солидаран његов руски колега Надежда Арбатова.

„Као прво Качињски очигледно осећа да он губи популарност у Пољској, и жели да привуче на себе пажњу као према политичару и да повећа своје положај унутар Пољске. И други моменат. Рестартовање односа Русије и Пољске које је започело при актуелном руководству, изазива код многих анти-руски расположених људи неприхватање. Качињски, чини ми се, припада управо том крилу политичара у Пољској, који не желе такво зближавање.“

Писмо Качињског у САД треба да достави бивши министар иностраних послова Ана Фотига и бивши руководилац специјалних служби Антони Мачеревичу. Ана Фотига је за време свог дипломатског мандата успела да поквари односе не само са Русијом, већ и са Немачком и ЕУ. А Антони Мачеревич жалосно се „прославио“ тиме што је фактички уништио читав рад војне обавештајне службе Пољске. И како сматра Адам Бобрик, ови крајње десни пољски политичари упутили су се у САД не да добију помоћ приликом истраге авионске несреће, већ да скрену пажњу америчких конгресмена на саме себе и ону политичку странку коју представљају.

На крају да подсетимо: 20. октобра Међународни авијацијски комитет је објавио да су узроци катастрофе утврђени, а да су Пољској предата сва документа тим поводом. Русија је показала ретко виђену отвореност у истрази.

Како је изјавио ових дана секретар Националног авијационог савета Пољске Томаш Хипки, резултати истраге авионске несреће могу бити лоши за пољску страну, која је лоше припремила лет.

Да додамо да после добијања резултата истраге пољска страна има 60 дана за припрему сопствених коментара. После тога детаљан извештај о ономе што се десило биће објављен у јавности.

(Глас Русије)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]