Početna strana > Hronika > Branko Vuksan: Odakle El Abaru pare za projekat "Beograd na vodi"
Hronika

Branko Vuksan: Odakle El Abaru pare za projekat "Beograd na vodi"

PDF Štampa El. pošta
subota, 25. april 2015.

Pre nekoliko dana, 15. aprila, na godišnjoj skupštini akcionara jedne od najvećih svetskih firmi koje posluju sa nekretninama, „Emar propertis” iz Dubaija, predsednik Odbora direktora od osnivanja 1997, g. Muhamed el Abar ponovo je izabran na tu dužnost. Tom prilikom g. El Abar je izjavio da je neto profit društva u 2014. iznosio 897 miliona dolara, a imovina je dosegla vrednost od 41 milijardu dolara. U narednim godinama u fokusu firme biće dva projekta – „Dubai krik harbor” i „Dubai hils estejt” – ukupne vrednosti oko 55 milijardi dolara, a ovi projekti su deo ambicioznog plana vladara Dubaija da se stvori jedan pametan grad budućnosti koji treba da ugosti svetsku izložbu „Ekspo 2020”.

El Abar je isti onaj gospodin koji stoji iza preduzeća „Igl hils” koje se pojavljuje kao glavni investitor dva mega projekta: „Beograd na vodi” – 3,5 milijardi dolara, i „Abudža centeneri siti” u Nigeriji, vredan 180,6 milijardi dolara. Zarez nije na pogrešnom mestu, nigerijski projekat vredi koliko 50 mega „Beograda na vodi”.

El Abar stoji i iza „Kapital siti partners”, firme koja je pre nešto više od mesec dana obznanila da će izgraditi novi deo Kaira (na 105 kvadratnih kilometara, što je veličina 12 Menhetna), vredan 85 milijardi dolara. U master plan tog mega-mega građevinskog projekta ulaze: 100 građevinskih kvartova, 21 rezidencijalna zona, 663 bolnice, 1.900 obrazovnih institucija, 1.250 verskih objekata, aerodrom na 16 kvadratnih kilometara i park veličine šest londonskih Hajd parkova.

Ne pominjem to da bih pohvalio g. El Abara (svakako se ne radi samo o njegovom novcu), niti da bih umanjio značaj „svega” 3,5 milijardi dolara vrednog „Beograda na vodi”. U stvari, smeta mi nedopustivi stereotip i omalovažavanje svakog stranca, bio on investitor ili ne, koji dolazi iz neke arapske zemlje. Nikako da se odmaknemo od lika tobožnjeg arapskog šeika, omotane glave, mumlajućeg govora iz popularnih televizijskih serija devedesetih godina. Takav karikaturalni prikaz arapskih investitora i kapitalista zadržao se u razgovorima sveznajućih „kafanskih analitičara” i dan-danas, a kako se može videti i u Narodnoj skupštini se sa borbenom indignacijom govori da „Beograd neće postati Abu Dabi”, locirajući izgleda osavremenjenu sliku Sodome i Gomore u jednom od sedam emirata.

Zamerke na projekat „Beograd na vodi” često se odnose na investitora i, za nas, fantastičnih 3,5 milijardi dolara koje oni fazno hoće da ulože u zamašan i zahtevan plan. Kopka nas odakle im pare, pa onda šta će nam uzeti pa otići, imaju li oni uopšte te pare, nije li sve samo lakrdija samouverenog i nadobudnog premijera, ko će se od stranaca i naših obogatiti na grbači poreskih obveznika... Ne bih da komentarišem koncept samog projekta, vizuelnog identiteta i izmena propisa radi prilagođavanja potrebama velikih radova – za to mi nedostaje stručnost. Ali mi uključenost i rad u poslovno okruženja arapskih zalivskih zemalja, dozvoljava da se obratim na ličnost i firmu (firme) glavnog nosioca investicije – gospodina Muhameda el Abara.

Već pomenuh da je na čelu „Emar propertis”, pa još i „Igl hils”, „Kapital siti partners” i nekolicine drugih, gotovo na svim kontinentima. Treba znati da iza ovih drugih firmi koje vodi El Abar ne stoji „Emar propertis”. Čak se po arapskim novinama moglo pročitati da mnogi od 45.000 akcionara „Emara” postavljaju pitanje da li El Abar treba da ostane predsednik njihovog odbora direktora, jer se toliko raširio po svetu rukovodeći nekim drugim firmama, da ne stiže da se bavi prosperitetom „Emara”. Negde u martu ove godine deonice „Emara” su na berzi pale za pet procenata samo zbog nagoveštaja nepoverenja u g. El Abara.

Čim je El Abar čuo šuškanje o poverenju odmah je u intervjuu magazinu „Arabijan biznis” izjavio: „Od 45.000 akcionara firme, velika većina nikada nije prodavala svoje akcije. Oni vide vrednost onoga što radimo i dugoročnu korist od investiranja u ’Emar’. Poslednjih 12 meseci ’Emar’ je ugovorio dva projekta, ’Dubai krik harbor’ i ’Dubai hils estejt’, vredna oko 55 milijardi dolara. Osim toga, u posedu smo obale sa više od 235 miliona kvadratnih metara na kojoj možemo graditi nekoliko narednih decenija. Nikada do sada nisam otkrio ove cifre, a verovatno je trebalo da bi ljudi razumeli veličinu svega što činimo.” Oni nervozniji akcionari lako su se umirili kada su videli nacrt odluke o isplati dividendi u iznosu od 292 miliona dolara.

G. El Abar je reizabran, pozicija mu je ojačana i „Beograd na vodi” ne bi trebalo da bude zabrinut za obećanih 3,5 milijardi dolara. Gotovo zanemarljiv iznos kada ga poredimo s novim Kairom i novom Abudžom.

Senior konsultant, El-Jufain grup, Kraljevina Saudijska Arabija

(Politika)