петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бранко Вуксан: Одакле Ел Абару паре за пројекат "Београд на води"
Хроника

Бранко Вуксан: Одакле Ел Абару паре за пројекат "Београд на води"

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. април 2015.

Пре неколико дана, 15. априла, на годишњој скупштини акционара једне од највећих светских фирми које послују са некретнинама, „Емар пропертис” из Дубаија, председник Одбора директора од оснивања 1997, г. Мухамед ел Абар поново је изабран на ту дужност. Том приликом г. Ел Абар је изјавио да је нето профит друштва у 2014. износио 897 милиона долара, а имовина је досегла вредност од 41 милијарду долара. У наредним годинама у фокусу фирме биће два пројекта – „Дубаи крик харбор” и „Дубаи хилс естејт” – укупне вредности око 55 милијарди долара, а ови пројекти су део амбициозног плана владара Дубаија да се створи један паметан град будућности који треба да угости светску изложбу „Експо 2020”.

Ел Абар је исти онај господин који стоји иза предузећа „Игл хилс” које се појављује као главни инвеститор два мега пројекта: „Београд на води” – 3,5 милијарди долара, и „Абуџа центенери сити” у Нигерији, вредан 180,6 милијарди долара. Зарез није на погрешном месту, нигеријски пројекат вреди колико 50 мега „Београда на води”.

Ел Абар стоји и иза „Капитал сити партнерс”, фирме која је пре нешто више од месец дана обзнанила да ће изградити нови део Каира (на 105 квадратних километара, што је величина 12 Менхетна), вредан 85 милијарди долара. У мастер план тог мега-мега грађевинског пројекта улазе: 100 грађевинских квартова, 21 резиденцијална зона, 663 болнице, 1.900 образовних институција, 1.250 верских објеката, аеродром на 16 квадратних километара и парк величине шест лондонских Хајд паркова.

Не помињем то да бих похвалио г. Ел Абара (свакако се не ради само о његовом новцу), нити да бих умањио значај „свега” 3,5 милијарди долара вредног „Београда на води”. У ствари, смета ми недопустиви стереотип и омаловажавање сваког странца, био он инвеститор или не, који долази из неке арапске земље. Никако да се одмакнемо од лика тобожњег арапског шеика, омотане главе, мумлајућег говора из популарних телевизијских серија деведесетих година. Такав карикатурални приказ арапских инвеститора и капиталиста задржао се у разговорима свезнајућих „кафанских аналитичара” и дан-данас, а како се може видети и у Народној скупштини се са борбеном индигнацијом говори да „Београд неће постати Абу Даби”, лоцирајући изгледа осавремењену слику Содоме и Гоморе у једном од седам емирата.

Замерке на пројекат „Београд на води” често се односе на инвеститора и, за нас, фантастичних 3,5 милијарди долара које они фазно хоће да уложе у замашан и захтеван план. Копка нас одакле им паре, па онда шта ће нам узети па отићи, имају ли они уопште те паре, није ли све само лакрдија самоувереног и надобудног премијера, ко ће се од странаца и наших обогатити на грбачи пореских обвезника... Не бих да коментаришем концепт самог пројекта, визуелног идентитета и измена прописа ради прилагођавања потребама великих радова – за то ми недостаје стручност. Али ми укљученост и рад у пословно окружења арапских заливских земаља, дозвољава да се обратим на личност и фирму (фирме) главног носиоца инвестиције – господина Мухамеда ел Абара.

Већ поменух да је на челу „Емар пропертис”, па још и „Игл хилс”, „Капитал сити партнерс” и неколицине других, готово на свим континентима. Треба знати да иза ових других фирми које води Ел Абар не стоји „Емар пропертис”. Чак се по арапским новинама могло прочитати да многи од 45.000 акционара „Емара” постављају питање да ли Ел Абар треба да остане председник њиховог одбора директора, јер се толико раширио по свету руководећи неким другим фирмама, да не стиже да се бави просперитетом „Емара”. Негде у марту ове године деонице „Емара” су на берзи пале за пет процената само због наговештаја неповерења у г. Ел Абара.

Чим је Ел Абар чуо шушкање о поверењу одмах је у интервјуу магазину „Арабијан бизнис” изјавио: „Од 45.000 акционара фирме, велика већина никада није продавала своје акције. Они виде вредност онога што радимо и дугорочну корист од инвестирања у ’Емар’. Последњих 12 месеци ’Емар’ је уговорио два пројекта, ’Дубаи крик харбор’ и ’Дубаи хилс естејт’, вредна око 55 милијарди долара. Осим тога, у поседу смо обале са више од 235 милиона квадратних метара на којој можемо градити неколико наредних деценија. Никада до сада нисам открио ове цифре, а вероватно је требало да би људи разумели величину свега што чинимо.” Они нервознији акционари лако су се умирили када су видели нацрт одлуке о исплати дивиденди у износу од 292 милиона долара.

Г. Ел Абар је реизабран, позиција му је ојачана и „Београд на води” не би требало да буде забринут за обећаних 3,5 милијарди долара. Готово занемарљив износ када га поредимо с новим Каиром и новом Абуџом.

Сениор консултант, Ел-Јуфаин груп, Краљевина Саудијска Арабија

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер