четвртак, 04. септембар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бранко Црни: О убиству Славка Ћурувије сазнао сам из медија
Хроника

Бранко Црни: О убиству Славка Ћурувије сазнао сам из медија

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. новембар 2015.

Бранко Црни, некадашњи заменик шефа ДБ, данас сведочи на суђењу за убиство Славка Ћурувије, власника "Дневног телеграфа" и недељника "Европљанин".

- Нисам знао да је Ћурувија праћен, а из медија сам сазнао да је убијен - рекао је Црни на данашњем саслушању. Он је потврдио да је кум сада оптуженог Милана Радоњића, тадашњег шефа центра ДБ-а Београда. Реч је о узајамном кумству.

Црни, који је у време док је оптужени Радомир Марковић шефовао ДБ био главни организатор свих акција тајне службе и сам је био обухваћен истрагом за убиство новинара.

Црни је покушао да дискредитује Стевана Никчевића који сведочи након њега, тврдећи да је наводно потплаћивао припаднике ДБ да би му откривали неке ствари.

Иначе, Никчевић који данас такође треба да сведочи био је заменик оптуженог Радоњића, и он је раније откривао ствари које је ДБ незаконито чинио.

Након Црног сведочење је почео Стеван Никчевић.

Из истраге је познато да су многи сведоци из ДБ одмах након што су позивани у полицију обавештавалли Црног шта се дешава. Они су се састајали са њим и разговарали о случају.

Из прислушкиваних разговора је познато да је Мирослав Курак, који је сада оптужен да је убио Ћурувију, у присутву Црног када их је један сведок обавестио да је саслушван, рекао да треба убити полицијског инспектора.

Наиме фебруара 2006. у београдском клубу “Варадеро” на Макишу састали су се Курак, Црни и сведок који је непосредно пре тога дао исказ тада инспектору Драгану Кецману. Курак је тада рекао; “Кецмана треба о‘ладити”.

Иначе, Кецман, који је више година и поред бројних опструкција водио успешно истрагу за убиство Ћурувије, сада је шеф београдске полиције.

Сведочење Црног из истраге да чак није ни знао да се Ћурувија тајно прати, а да је за његово убиство сазнао из медија, оповргнуто је доказима.

Утврђено је да се Црни одмах након убиства чуо са оптуженима Марковићем и Миланом Радоњићем, тадашњим шефом Центра ДБ Београда.

Славко Ћурувија убијен је на Ускрс 11. априла 1999. , у време НАТО бомбардовања Србије, испред зграде у којој је живео у Београду.

Оптужени су бивши начелник ДБ-а Радомир Марковић, бивши начелник центра ДБ-а Београда Милан Радоњић, бивши главни обавештајни инспектор у Другој управи ДБ Ратко Ромић и припадник резервног састава Мирослав Курак који је у бекству.

(Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер