петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бранкица Јанковић: Морамо да отворимо питање легализације истополних заједница у Србији
Хроника

Бранкица Јанковић: Морамо да отворимо питање легализације истополних заједница у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јул 2015.

Морамо да отворимо питање легализације истополних заједница, изјавила је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.

Она каже да се то питање мора отворити јер постоји реална потреба да се законски регулишу одређена њихова права, као што су право на издржавање, стицање и деоба заједничке имовине и наслеђивање.

"Према важећем Породичном закону, брак и ванбрачна заједница резервисани су само за особе различитог пола, а истополним партнерима Породични закон признаје само право на заштиту од насиља у породици, а не и друга права која се признају особама у ванбрачној заједници", рекла је у интервуу листу "Политика" повереница за заштиту равноправности.

Она је упитала - зашто неко ко живи у заједници 30 година, нема право да наследи свог партнера, само зато што је истог пола?

Указујући на то да се ставови наших суграђана према ЛГБТ популацији споро мењају и да зато не може да каже да ће у догледно време у Србији бити усвојен овакав закон, Јанковић је нагласила да "Србија мора хитно да отвори озбиљан дијалог о томе који би законски модел истополних парова био адекватан".

Она је рекла да је о томе разговарала са шефом делегације ЕУ у Србији Мајклом Девенпортом који је поздравио ангажман да се законски регулише питање истополних заједница.

Упитана да ли се положај ЛГБТ популације полако мења, Јанковић је рекла да су направљени одређени помаци - од доношења стратешких докумената до одржавања Параде поноса, али да постоји дискриминација и да је насиље према ЛГБТ особама у порасту.

Упитана о односу према азилантима, повереница за заштиту равноправности је рекла да је било нетрпељивости према азилантима, и подсетила на протест мештана Обреновца, а онда, додала је, дошле су поплаве и баш ти мигранти су помагали у евакуацији и спасавању од поплава.

Она је истакла и пример Прешева, где се лично уверила да је локално становништво показало велику спремност да помогне и нађе се тим људима у невољи.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер