петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бранислав Тиодоровић: Мора бити много више ангажовања у промовисању вакцинације, можда ћемо тражити скраћење радног времена, да буде мање контаката
Хроника

Бранислав Тиодоровић: Мора бити много више ангажовања у промовисању вакцинације, можда ћемо тражити скраћење радног времена, да буде мање контаката

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. октобар 2021.

 Епидемиолог Бранислав Тиодоровић рекао је за РТС да ће на Кризном штабу опет анализирати све мере. Мора бити много више ангажовања у промовисању вакцинације, истакао је Тиодоровић. Може бити да ћемо тражити скраћење радног времена, да буде мање контаката да би се мање људи заражавало, рекао је Тиодоровић.

Епидемиолог и члан Кризног штаба Бранислав Тиодоровић рекао је за РТС, уочи седнице Кризног штаба, да смо последња два дана у заравњењу епидемијске криве на врло високом нивоу, свесни смо да вакцинација мора да крене много озбиљније, али морамо комбиновати мере.

Додаје да мере постоје и нису укинуте, све су присутне, на пример, што се тиче уласка у Србију ни унутар Србије, али треба оштро контролисти њихово спровођење.

„Не можемо све завршити само имунизацијом“, изричит је Тиодоровић.

Првом дозом у Србији је у овом тренутку вакцинисано око 53,7 одсто пунолетних, а око 620.000 грађана је примило трећу дозу.

Тиодоровић указује да су Португалија, Шпанија, Данска, Шведска и Норвешка – прешле 85 одсто вакцинисаних.

Тиодоровић пита да ли је Кризни штаб тај који одлучује о свему, постоји и одлука локалне заједнице – постоји одогворност локалне самоуправе.

„Данас ћемо опет анализирати све мере, озбиљно ћемо расправљати. Могуће да се око неких мера нећемо сложити“, каже Тиодоровић за РТС.

Морамо имати много више ангажовања у промовисању вакцинације, то нам не иде добро, као да су антиваксери добили више простора у медијима, приметио је Тиодоровић.

О трећој дози после пет месеци

Сви су се изјаснили у свету да треба ићи на краћи период после друге дозе вакцине, ово је позив људима да се одмах јављају јер они који су каснили у трећој дози имали су последице, указао је Тиодоровић.

Морамо да будемо реални, свесни да економија не сме да стане, није економија то само туризам, угоститељство, ово је преломни тренутак, каже епидмиолог.

Ковид пропуснице су закасниле, каже Тиодоровић и додаје да је сада тешко то спровести до краја и да је потребна пауза, 10 или 15 дана, да се све припреми.

„Може бити да ћемо тражити скраћење радног времена, да се скрате неке манифестације масовног карактера, да окупљања сведемо на мањи број људи, да буде мање контаката да би се мање људи заражавало“, рекао је Тиодоровић.

Према његовим речима – имамо два сценарија: вакцинација и оштра примена мера и други сценарио који је неповољан – принудни процес где се сви заражавају, оболевају најосетљивији.

Сигурно ће вакцинисани бити мање изложени најтежим облицима оболења, каже он.

Тиодоровић је за обавезну вакцинацију здравствених радника и поставља питање да ли они могу да раде са пацијентима и да буду узрок преношења болести.

Такође сматра да код просветних рандика треба апеловати, затим ту су јавне службе, то су људи који су изложени зарази и бити извор инфекције.

„Примио сам трећу дозу и морам да кажем да су људи који нису чекали ни дан за трећу дозу боље прошли. Гледајмо шта се дешава тренутно, морамо спасавати људе, ту нема времена“, закључио је Тиодоровић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер