петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Божидар Ђелић: За Србију није прихватљива делимична примена Споразума са ЕУ
Хроника

Божидар Ђелић: За Србију није прихватљива делимична примена Споразума са ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. јун 2009.

БЕОГРАД – За Србију није прихватљива делимична примена Прелазног трговинског споразума са Еврпском унијом, изјавио потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић.

„Још горе би било да уђемо у неку другу правну категорију, то јест да буде нешто осим онога што је Споразум о стабилизацији и придруживању, јер само он сигурно води кандидатури за ЕУ”, рекао је Ђелић гостујући у Вестима Б92.

Холандија и Белгија су 15. јуна понудиле да се одмрзну неки делови, али не и цео Прелазни трговински споразум ЕУ-Србија, а све остале чланице ЕУ су биле за то да се одмах стави на снагу цео.

Ђелић је поновио да је политика Србије потпуна сарадња са хашким Трибуналом и да је сада време да се одблокира цео споразум.

„Намеравам да посетим Холандију, а веома је важно да и Скупштина Србије пошаље делегацију у холандски парламент који одлучује о позицији те земље. Или ће се одблокирати Прелазни трговински споразум или ће се наћи формула која мора бити прихватљива за Србију”, рекао је Ђелић.

Ђелић је навео три могућа термина за деблокирање процеса европске интеграције Србије: јул, октобар и децембар.

Потпредседник Владе је рекао и да ће у јулу бити предложено укидање виза за путовање држављане Србије, Македоније и Црне Горе у ЕУ.

„Не би, међутим, требало да се опустимо јер је потребно урадити технички део посла и ЕУ жели да до коначне одлуке провери да ли Србија спроводи усвојене законе”, рекао је Ђелић.

Влада ће, када од ЕУ добије препоруке, утврдити нови акциони план који ће показати европским партнерима да се Србија не опушта, него предано ради да би визе за путовање њених грађана у ЕУ биле укинуте до краја године, нагласио је Ђелић.

(ФоНет)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер