субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Божидар Ђелић: Тешко у ЕУ до 2014. године
Хроника

Божидар Ђелић: Тешко у ЕУ до 2014. године

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. децембар 2009.

БЕРЛИН – Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић оценио је, у изјави за радио Дојче веле, да је улазак Србије у Европску унију до 2014. године мало реалан због дуге процедуре и недовршене сарадње с Хагом, али је изразио наду да би ефикасно могло да се дође до њеног статуса кандидата за члана те интеграције.

Ђелић очекује да ће Шпанија, која ће од Нове године председавати ЕУ у наредних шест месеци, ставити на дневни ред захтев Србије за кандидатуру, али никако пре пролећа.

Тада ће, како је прецизирао, Србија добити обиман упитник, а колеге из Хрватске, Македоније и Црне Горе доставиле су Србији питања која је њима Европска комисија постављала.

Ђелић је рекао да би следећи корак био добијање термина за преговоре. Затим следи ратификација у свим земљама ЕУ којих ће, како сматра, тада бити 29, будући се очекује улазак Исланда и Хрватске.

Потпредседник Владе Србије додао је да не постоји јасна правна одредба – да ли Споразум о стабилизацији и придруживању мора бити ратификован пре него што уопште буде добијен статус кандидата.

Ђелић је рекао да подржава план грчког премијера Јоргоса Папандреуа да земље Западног Балкана уђу у ЕУ 2014. године, али да је то тешко остварљиво.

Разлози нису политичке природе и нема никаквих уцена из Европе, навео је он и при томе одбацио „конструкције да је Србија добила 'бели шенген' зато што је изгласала Статут Војводине”.

Он је поновио да неће неће бити никакве промене става Београда око Косова: „Косово је српска јужна покрајина, а питање статуса и питање европских интеграција су потпуно одвојена”.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер