Početna strana > Hronika > Božidar Đelić: Srbija ne može da uđe u EU dok se ne reši status Kosova
Hronika

Božidar Đelić: Srbija ne može da uđe u EU dok se ne reši status Kosova

PDF Štampa El. pošta
sreda, 15. septembar 2010.

Beograd - Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić rekao je danas da Srbija ne može da uđe u EU dok se ne reši status Kosova.

"Nije moguće da ceo zapadni Balkan uđe u EU a da pitanje Kosova, uključujući njegov status ne bude rešeno", rekao je Đelić u Kažiprstu B92.

On je dodao da ni Kosova ne može da uđe u EU dokle god u uniji postoji jedna država koja ne priznaje nezavisnost.

Kako Đelić ocenjuje, "to znači da je želja za učlanjenjem u EU zapravo veoma snažan podsticaj da se postigne dogovor i oko Kosova, tako da te dve stvari, Evropa i Kosovo, nisu suprotstavljene, već imaju određenu sinergiju. Naš put u Evropu pomaže u rešavanju pitanja Kosova, a ne odmaže".

Đelić je rekao da će Evropskoj komisiji predlog za utvrđivanje statusa kandiudata Srbije biti prosleđen 26. oktobra.

Govoreći o pregovorima sa Prištinom Đelić je rekao da Vlada nije „do sada donela nijednu odluku“ o temama pregovora ali da je logično da se Beograd i Priština ne slažu o tome.

„Pregovori se i organizuju da bi dve strane koje se ne slažu sele i razgovarale o određenim pitanjima i tražile kompromis... Srbija smatra da je potrebno razgovarati o statusu dok Priština smatra da je potreban razgovor o tehničkim problemima“, rekao je Đelić.

Potpredsednik Vlade Srbije navodi da je potreban oprez kako se u pregovorima o tehničkim detaljima de bi došlo do „indirektog priznavanja nezavisnosti Kosova“ i naveo primer pečata Kosova u okviru regionalnog udruženja CEFTA.

Đelić je takođe izjavio da "ne veruje da su skakavci pojeli prethodnu deceniju" u Srbiji, od petooktobarskih promena, ali je na insitiranje voditeljke da kaže u kojoj meri su je pojeli, odgovorio je: "Skakavci su ubili Zorana Đinđića, a ima i drugih teških stvari koje su se dogodile".

On je rekao da je Vlada Srbije imenovala bivšeg potpredsednika Vlade Srbije i tvorca Miloševićevog Ustava na mesto predsednika Upravnog odbora Instituta društvenih nauka i da on nije izabran po stručnom već po političkom kriterijumu ali da je važnije da na mesto direktora takvih naučnih institucija budu izabrani stručni kadrovi.

(B92)