Хроника

Божидар Ђелић: Србија не може да уђе у ЕУ док се не реши статус Косова

Штампа
среда, 15. септембар 2010.

Београд - Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић рекао је данас да Србија не може да уђе у ЕУ док се не реши статус Косова.

"Није могуће да цео западни Балкан уђе у ЕУ а да питање Косова, укључујући његов статус не буде решено", рекао је Ђелић у Кажипрсту Б92.

Он је додао да ни Косова не може да уђе у ЕУ докле год у унији постоји једна држава која не признаје независност.

Како Ђелић оцењује, "то значи да је жеља за учлањењем у ЕУ заправо веома снажан подстицај да се постигне договор и око Косова, тако да те две ствари, Европа и Косово, нису супротстављене, већ имају одређену синергију. Наш пут у Европу помаже у решавању питања Косова, а не одмаже".

Ђелић је рекао да ће Европској комисији предлог за утврђивање статуса кандиудата Србије бити прослеђен 26. октобра.

Говорећи о преговорима са Приштином Ђелић је рекао да Влада није „до сада донела ниједну одлуку“ о темама преговора али да је логично да се Београд и Приштина не слажу о томе.

„Преговори се и организују да би две стране које се не слажу селе и разговарале о одређеним питањима и тражиле компромис... Србија сматра да је потребно разговарати о статусу док Приштина сматра да је потребан разговор о техничким проблемима“, рекао је Ђелић.

Потпредседник Владе Србије наводи да је потребан опрез како се у преговорима о техничким детаљима де би дошло до „индиректог признавања независности Косова“ и навео пример печата Косова у оквиру регионалног удружења ЦЕФТА.

Ђелић је такође изјавио да "не верује да су скакавци појели претходну деценију" у Србији, од петооктобарских промена, али је на инситирање водитељке да каже у којој мери су је појели, одговорио је: "Скакавци су убили Зорана Ђинђића, а има и других тешких ствари које су се догодиле".

Он је рекао да је Влада Србије именовала бившег потпредседника Владе Србије и творца Милошевићевог Устава на место председника Управног одбора Института друштвених наука и да он није изабран по стручном већ по политичком критеријуму али да је важније да на место директора таквих научних институција буду изабрани стручни кадрови.

(Б92)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]