субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Божидар Ђелић: Балкан није приоритет за ЕУ
Хроника

Божидар Ђелић: Балкан није приоритет за ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. јун 2010.

На данашњи самит у Сарајеву „ЕУ - западни Балкан“ неће доћи шефови дипломатија најутицајнијих земаља Европе Немачке, Велике Британије и Француске и то, како каже за „Блиц“ Божидар Ђелић, потпредседник Владе Србије задужен за европске интеграције, указује на то да прикључење западног Балкана није у врху приоритета ЕУ. Међутим, каже Ђелић, самит је важан јер потврђује да је, упркос великој кризи, проширење ЕУ и даље на дневном реду.

Данас у Сарајеву, у организацији Шпаније, која председава ЕУ, почиње скуп од кога се почетком године очекивало да значајно убрза и зацрта пут којим ће земље западног Балкана постајати чланице ЕУ. У међувремену се догодила криза, па очекивања од овог скупа нису више нарочито велика. Да подсетимо, на скупу је првобитно требало да учествују шефови дипломатија свих земаља чланица ЕУ, а доћи ће шефови из Шпаније, Италије, Турске, Шведске, Словачке, Словеније, као и заменик државног секретара САД Џејмс Стајнберг и представник Русије. Из ЕУ долази „прва постава“ Кетрин Ештон, висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност, и Штефан Филе, комесар за проширење.

- Не треба имати нереална очекивања од самита пре свега зато што је ЕУ захватила највећа криза до сада, што је само по себи онемогућило да проширење буде приоритет. Такође, један од разлога је и то што је јако много енергије потрошено на тражење модела да се скуп одржи у пуном саставу - каже потпредседник Ђелић за „Блиц“.

Ђелић каже да ће критеријуми за улазак у ЕУ од сада бити оштрији и да ће само земље које су спремне моћи да рачунају на улазак у ЕУ.

- Јасно је да земље региона неће бити примљене у пакету као што се до сада мислило, већ ће прикључење ићи у два корака. Након Хрватске, ући ће земље које су спремне, као што је то био случај са визном либерализацијом - каже Ђелић.

Познаваоци прилика, попут Александра Попова, директора Центра за регионализам, кажу за „Блиц“ да ће највећи домет скупа бити чињеница да ће министри спољних послова Србије Вук Јеремић и шеф дипломатије са Косова Скендер Хисени сести за исти сто. Истовремено, то је плаћено неформалним форматом скупа. Да би они сели заједно, самит је проглашен неформалним састанком („гимних“ формула), али самим тим ни одлуке не могу бити формалне.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић очекује да са састанка „ЕУ - западни Балкан“ у Сарајеву буде „упућен јасан сигнал да европска интеграција региона не сме да буде заустављена“.

Грчки председник Каролос Папуљас је јуче, након сусрета са председником Србије, изјавио да „Грчка сматра да Србија у најкраћем року треба да постане чланица ЕУ, јер је то место које јој с правом припада“.

Кетрин Ештон је оценила да „интеграција западног Балкана у породицу европских народа остаје један од последњих изазова за изградњу уједињене и демократске Европе“, а портпарол шпанског председавања ЕУ Кристина Гаљак изјавила је да ЕУ са сутрашње министарске конференције у Сарајеву жели свим учесницима да поручи да је западни Балкан важан за ЕУ и да ће конференција бити успешна ако народи Балкана схвате да су приоритети стабилизација и боља сарадња држава у региону.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер