Početna strana > Hronika > Božidar Đelić: Afrika, uprkos pritiscima, ostaje uz Srbiju
Hronika

Božidar Đelić: Afrika, uprkos pritiscima, ostaje uz Srbiju

PDF Štampa El. pošta
subota, 24. jul 2010.

Kampala, Beograd - Afričke zemlje koje nisu priznale nezavisnost Kosova nisu pokolebane savetodavnim mišljenjem Međunarodnog suda pravde i ostaće pri svom stavu.

Sud je dao mišljenje o tehničkom pitanju, a ne o suštini. Brojni sagovornici na Samitu Afričke unije rekli su mi da pritisci na njih da priznaju Kosovo nikada nisu bili jači - kaže za Danas srpski vicepremijer Božidar Đelić, koji je juče u Kampali završio učešće na Samitu Afričke unije, organizacije u kojoj Srbija ima status posmatrača,

Kakve su bile prve reakcije afričkih zemalja na mišljenje MSP?

- Srpska delegacija je na Samitu imala 28 bilateralnih sastanaka sa afričkim zemljama. Mogu da kažem da savetodavno mišljenje MSP nije pokolebalo one zemlje koje su na strani međunarodnog prava i bez izuzetaka su nam saopštile da će ostati na poziciji nepriznavanja nezavisnosti Kosova i podrške Srbiji u pronalaženju kompromisnog rešenja između Beograda i Prištine. Mišljenje MSP je izazvalo nekoliko pitanja, ali smo im mi sve razjasnili. U Kampali u Ugandi, među vodećim zemljama, utvrđeno je da to mišljenje nije odgovorilo na postavljeno pitanje, nego je odgovor na tehnički aspekt, a ne na suštinu. A, suština je da jedna demokratska, mirna punopravna članica UN ne može biti predmet jednostrane secesije. To je pitanje na kojem afričke zemlje i Srbija imamo zajednički interes. Afričke zemlje jasno prepoznaju opasni presedan koji može da utiče na sve njih, koje po pravilu imaju sličnih problema kao Srbija. Uz pojačanu diplomatsku aktivnost, imaćemo i dalje njihovu podršku. Rekli su nam da se u poslednje vreme pritisak na njih pojačava, da pritisci nikada nisu bili jači da i očekuju da će jačati posle ovog mišljenja. Poslednji koraci koje je u Africi preduzeo predsednik Boris Tadić nisu ostali nezapaženi, ali se pamti i sve ono što je urađeno za vreme nekadašnje Jugoslavije.

U Kampali je bio i Gido Vestervele, ministar spoljnih poslova Nemačke. Da li ste razgovarali?

- Na marginama sastanaka smo razmenili mišljenja, s poznatim stavovima sa obe strane.

Da li je tačno da će Vestervele krajem sledećeg meseca doći u posetu regionu?

- Postoje takvi planovi.

Da li je u Kampali bilo predstavnika Albanaca ili onih koji su lobirali za njih?

- Ne, nije bilo. Naša delegacija je srela zemlje koje su na žalost priznale Kosovo, kao što je na primer Somalija. Razgovarajući o implikacijama koje jedan takav akt secesije može da ima, moramo razgovarati i sa onima koji su priznali taj korak.

Hoće li mišljenje MSP imati uticaja na evropske integracija Srbije i dalje korake kada je reč o kandidaturi?

- Naši sagovornici su prepoznali da je sada na redu Skupština UN i da će ka tome biti usmereni naši napori. Na žalost, videli smo da je jedan mali broj uticajnih zemalja hteo da odloži prosleđivanje kandidature Srbije Evropskoj komisiji, očekujući razvoj događaja pred Generalnom skupštinom UN. Po nama, to je pogrešan pristup. Treba odvojiti pitanje evropskih integracija i Kosova, kao što je to bio slučaj do sada. Kako je jedan broj zemalja odlučio da ta pitanje veže, Vlada Srbije je u sklopu naših ciljeva rešila da mene pošalje u borbu za saveznike unutar UN oko pitanja srpskog suvereniteta. Uvereni smo da bi usvajanje uravnotežene rezolucije u UN, ukoliko je to moguće sa EU i velikim brojem zemalja širom sveta, omogućilo put istinskim pregovorima, kompromisu i mogućnosti da se ovo pitanje zauvek zatvoriái da put svih građana Zapadnog Balkana ka EU bude otvoren i nesmetan.

Srpska delegacija imala 28 bilateralnih sastanaka

Srpska delegacija u Ugandi na samitu Afričke unije, predvođena vicepremijerom Đelićem, imala je bilateralne susrete sa 28 afričkih zemalja i sa svakom od njih dogovoreni su koraci u saradnji. Veliko interesovanje s njihove strana je za infrastrukturu, farmaciju, poljoprivredu i naoružanje. Delegacije su istakle da je sa Srbijom moguće ravnopravno partnerstvo, što se veoma ceni. Veliki uspeh ima i akcija Ministarstva spoljnih poslova Srbije koje nudi stipendije za studente iz afričkih zemalja, rekao je Đelić. razgovori su vođeni i sa delegacijama Japana i Kine.
(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner