петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Божидар Ђелић: Африка, упркос притисцима, остаје уз Србију
Хроника

Божидар Ђелић: Африка, упркос притисцима, остаје уз Србију

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. јул 2010.

Кампала, Београд - Афричке земље које нису признале независност Косова нису поколебане саветодавним мишљењем Међународног суда правде и остаће при свом ставу.

Суд је дао мишљење о техничком питању, а не о суштини. Бројни саговорници на Самиту Афричке уније рекли су ми да притисци на њих да признају Косово никада нису били јачи - каже за Данас српски вицепремијер Божидар Ђелић, који је јуче у Кампали завршио учешће на Самиту Афричке уније, организације у којој Србија има статус посматрача,

Какве су биле прве реакције афричких земаља на мишљење МСП?

- Српска делегација је на Самиту имала 28 билатералних састанака са афричким земљама. Могу да кажем да саветодавно мишљење МСП није поколебало оне земље које су на страни међународног права и без изузетака су нам саопштиле да ће остати на позицији непризнавања независности Косова и подршке Србији у проналажењу компромисног решења између Београда и Приштине. Мишљење МСП је изазвало неколико питања, али смо им ми све разјаснили. У Кампали у Уганди, међу водећим земљама, утврђено је да то мишљење није одговорило на постављено питање, него је одговор на технички аспект, а не на суштину. А, суштина је да једна демократска, мирна пуноправна чланица УН не може бити предмет једностране сецесије. То је питање на којем афричке земље и Србија имамо заједнички интерес. Афричке земље јасно препознају опасни преседан који може да утиче на све њих, које по правилу имају сличних проблема као Србија. Уз појачану дипломатску активност, имаћемо и даље њихову подршку. Рекли су нам да се у последње време притисак на њих појачава, да притисци никада нису били јачи да и очекују да ће јачати после овог мишљења. Последњи кораци које је у Африци предузео председник Борис Тадић нису остали незапажени, али се памти и све оно што је урађено за време некадашње Југославије.

У Кампали је био и Гидо Вестервеле, министар спољних послова Немачке. Да ли сте разговарали?

- На маргинама састанака смо разменили мишљења, с познатим ставовима са обе стране.

Да ли је тачно да ће Вестервеле крајем следећег месеца доћи у посету региону?

- Постоје такви планови.

Да ли је у Кампали било представника Албанаца или оних који су лобирали за њих?

- Не, није било. Наша делегација је срела земље које су на жалост признале Косово, као што је на пример Сомалија. Разговарајући о импликацијама које један такав акт сецесије може да има, морамо разговарати и са онима који су признали тај корак.

Хоће ли мишљење МСП имати утицаја на европске интеграција Србије и даље кораке када је реч о кандидатури?

- Наши саговорници су препознали да је сада на реду Скупштина УН и да ће ка томе бити усмерени наши напори. На жалост, видели смо да је један мали број утицајних земаља хтео да одложи прослеђивање кандидатуре Србије Европској комисији, очекујући развој догађаја пред Генералном скупштином УН. По нама, то је погрешан приступ. Треба одвојити питање европских интеграција и Косова, као што је то био случај до сада. Како је један број земаља одлучио да та питање веже, Влада Србије је у склопу наших циљева решила да мене пошаље у борбу за савезнике унутар УН око питања српског суверенитета. Уверени смо да би усвајање уравнотежене резолуције у УН, уколико је то могуће са ЕУ и великим бројем земаља широм света, омогућило пут истинским преговорима, компромису и могућности да се ово питање заувек затвориáи да пут свих грађана Западног Балкана ка ЕУ буде отворен и несметан.

Српска делегација имала 28 билатералних састанака

Српска делегација у Уганди на самиту Афричке уније, предвођена вицепремијером Ђелићем, имала је билатералне сусрете са 28 афричких земаља и са сваком од њих договорени су кораци у сарадњи. Велико интересовање с њихове страна је за инфраструктуру, фармацију, пољопривреду и наоружање. Делегације су истакле да је са Србијом могуће равноправно партнерство, што се веома цени. Велики успех има и акција Министарства спољних послова Србије које нуди стипендије за студенте из афричких земаља, рекао је Ђелић. разговори су вођени и са делегацијама Јапана и Кине.
(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер