среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Стефановић: Влада Србије није обавезна да спроводи договоре које смо постигли са Приштином
Хроника

Борислав Стефановић: Влада Србије није обавезна да спроводи договоре које смо постигли са Приштином

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. септембар 2012.

- Влада Србије није обавезна да спроводи договоре које смо постигли са Приштином. Јер, ми нисмо потписивали међународне споразуме, а уредбе и закључци којима је претходна влада потврђивала те договоре могу бити поништени - изјавио је за "Новости" Борислав Стефановић, бивши шеф преговарачког тима, поводом навода да власт мора да примењује постигнуте договоре и да не може да их поништи јер је реч о међународним споразумима.

Стефановић наводи да он није ништа потписивао, већ је ставио само један параф на Технички протокол о административним прелазима, чиме је само потврдио да је парафирани текст истоветан са оригиналом.

- Ми нисмо потписивали међународне уговоре, јер да би такви уговори били потписани морају да их закључе субјекти међународног права, у овом случају Косово и Србија. Такође, такви уговори морали би да буду усвојени у Скупштини Србије - појашњава Стефановић.

Он додаје да је све договоре који су постигнути са приштинском делегацијом потврдила бивша влада кроз доношење уредби и закључака, на које су потписе стављали или премијер Мирко Цветковић или његов заменик Ивица Дачић.

Два плана за север Космета

У дипломатским круговима, како преноси приштинска штампа, круже два плана за север Косова. Први је припремила канцеларија Кетрин Ештон - предвиђа "протекторат" за тај део покрајине и успостављање локалне самоуправе уз останак Еулекса и Кфора и пакет економске подршке. Други је заправо план од седам тачака који је већ представљен Београду, а подразумева укидање локалних институција на северу.

- Ти документи могу да се пониште, тако да актуелна влада није у обавези да примењује било шта од оног што је договорено. Али, ја мислим да су те одлуке добре и да их не треба поништавати, у складу су са Уставом, Платфоромом о Косову и скупштинским резолуцијама и донеле су више користи него штете. Међутим, владајућу коалицију чекају тешки кораци, па они оваквим наводима желе да скину одговорност са себе и у мени пронађу главног кривца - каже Стефановић.

Наш саговорник тврди да не постоје ни усмени међународни уговори о којима се, такође, говори у јавности.

Нови шеф преговарачког тима Дејан Павићевић изјавио је у суботу да у Протоколу о интегрисаној контроли административне линије са Косовом највећи проблем може бити одредба о присутности косовских цариника. Он је рекао да ће, и поред многих одредби Протокола које нису нимало повољне по Србију, Влада почети да га примењује, јер је Борислав Стефановић, који је тај документ парафирао 24. фебруара у Бриселу, био њен овлашћени представник.

Како је објаснио Павићевић, споразум пружа могућност да се кроз деловање радних група за примену одредби Протокола, у којима ће учествовати представници Београда, Приштине и Брисела, његови одређени делови промене и начине "можда мало повољнијим по Србију".

- Оно што се врло нејасно и двосмислено провлачи кроз закључке о слободи кретања и Протокол је извршна улога Еулекса, и то нарочито на прелазима на северу Косова, где ћемо се кроз даљу примену трудити да све царинске ингеренције обавља искључиво Еулекс, а не царина Косова - рекао је Павићевић.

Демократска странка Србије поднеће иницијативу Уставном суду да стави ван снаге уредбе које су настале на основу споразума који су у Бриселу потписани између Београда и Приштине.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер