петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Стефановић: Ситуација на Косову на ивици рата
Хроника

Борислав Стефановић: Ситуација на Косову на ивици рата

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. јул 2011.

Шеф преговарачког тима Београда Борко Стефановић оцењује да је ситуација на Косову заиста драматична, да поприма облике ванредног, “малтене и ратног стања”. Стефановић је апеловао на посланике да буду јединствени приликом усвајања текста декларације.

Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић навео да је Кфор у потпуности изашао “из оквира Резолуције 1244 и заузео позиције Приштине”. Према оцени министра економије Небојше Ћирића, Србија заједно са привредницима тражи начине, да српска роба и даље стиже на Косово.

"Једино су преговори и дијалог решење, све остало је катастрофа. Лака решења су 'што горе, то боље'. Ниједна мајка не сме да заплаче, никоме длака с главе не сме да фали. Градјани су јединствени у томе. Нека они који заговарају лака решења кажу шта је алтернатива преговорима", рекао је Стефановић на седници Скупштине Србије о Косову.

Јеремић: Ово је тежак тренутак за Србију

Шеф српске дипломатије Вук Јеремић оценио је да "криза на Косову и Метохији резултат покушаја привремених власти у Приштини да једностраним актима успоставе своју државност".

Он сматра да је ово изузетно тежак тренутак за нашу државу зато што “изузетно утицајне државе света активно раде на спровођењу интереса који су у супротности са нашим”.

Он је навео да се у међународним контактима “прибегава притисцима на државе да признају независност Косова и чланство Косова у међународним институцијама на које имају право само суверене државе”

"Као последица њихове немогућности да се афирмишу на међународном плану дошло је до дубоке фрустрације која је великим делом довела до једностране употребе силе од стране привремене администрације на Косову", рекао је шеф дипломатије Србије.

Јеремић је навео да је су на затвореној седници СБ УН, одржаној 28. јула на захтев Србије, три државе запретиле употребом вета уколико Србија учествује на консултацијама. Он, међутим, није навео које су државе у питању јер су у питању затворене консултације, али је додао да су пријатељски наклоњеним државама били достављени сви подаци којима Србија располаже, а које су они користили на седници.

Јеремић је рекао да Србија тражи бројне одговоре од међународне заједнице и да је питања доставила свим чланицама УН.

"Затражили смо од чланица УН осуду једностраних аката и кршења Резолуције 1244. Тражимо одговор на питања, ко је наредио једнострани акт уласка преко Ибра, да ли је неко из међународне заједнице знао за то и ко, зашто је Еулекс напустио територију северног Косова и оставио Србе и друге неалбанце без заштите и како је дошло до тога да међународне организације на Косову иступе из статуса неутралности", рекао је Јеремић.

Он је додао да Србија доставила захтев амбасадама земаља чланица Квинте да искористе свој утицај да се ситуација на Косову врати у пређашње стање и да се настави с преговорима. Дипломатска мрежа Србије, према његовим речима, ступила је у контакте са чланицама ЕУ и НАТО.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер