Početna strana > Hronika > Borislav Stefanović: SAD imaju razumevanje za plan predsednika Srbije za KiM
Hronika

Borislav Stefanović: SAD imaju razumevanje za plan predsednika Srbije za KiM

PDF Štampa El. pošta
petak, 20. januar 2012.

 BEOGRAD - Sjedinjene Američke Države pokazuju razumevanje za četiri tačke na koje se oslanja plan predsednika Srbije Borisa Tadića za Kosovo, kao i potrebu da one budu trajno rešene, izjavio je danas šef beogradskog pregovaračkog tima u dijalogu sa Prištinom Borislav Stefanović, posle sastanka sa zamenikom pomoćnika državnog sekretara SAD Filipom Rikerom.

Stefanović je u izjavi Tanjugu neposredno posle razgovora sa Rikerom rekao da je američkom funkcioneru "u grubim crtama" izneta suština plana predsednika Tadića i da se pokazalo da postoji razumevanje za četiri teme na koje se plan oslanja - poseban status severa Kosova, zaštita Srba južno od Ibra, zaštita srpskih svetinja i kulturnog nasleđa, zaštita imovine Srba na Kosovu.

"Izneli smo u grubim crtama zašto je bitno da se te četiri teme reše. Složili smo se da one zahtevaju dužnu pažnju svih u međunarodnoj zajednici i da se radi o problemima koji svakako treba da se rešavaju, ne ulazeći u terminološki deo priče", rekao je Stefanović.

On je ocenio da je razgovor s Rikerom bio konstruktivan, a da je, pored plana predsednika Tadića, bilo reči i o regionalnom predstavljanju Prištine, koje je jedan od najvažnijih uslova da Srbija dobije status kandidata u martu, kao i o implementaciji dogovora postignutih u dijalogu Beograda i Prištine.

SAD, međutim, ni nakon današnjih susreta u Beogradu, nisu iznele svoj stav kada je u pitanju upotreba Rezolucije 1244 u regionalnom predstavljanju Prištine, na čemu Srbija insistira. Kako je rekao Stefanović, Riker nije došao u Beograd da bi izneo nekakav tajni plan ili da bi "na tacni" doneo rešenje, već da pomogne da obe strane bolje sagledaju poziciju one druge.

"I da, u tim okolnostima, eventualno pronađemo zajedničko tlo. Za sada je, kada je regionalno predstavljanje u pitanju, potrebno nastaviti konsultacije, a od velike važnosti će biti razgovor s posrednikom EU u dijalogu Robertom Kuperom", rekao je Stefanović.

Na pitanje da li je, posle razgovora sa Rikerom, datum nastavka dijaloga izvesniji, Stefanović je odgovorio odrečno, ponovivši da dok se stavovi oko upotrebe Rezoucije 1244 ne usklade, nema potrebe da se dijalog formalno nastavlja.

"Imali smo priliku od Rikera da čujemo da je Vladi SAD jako važno da se kod regionalnog predstavljanja napravi napredak i da dođe do rešavanja te teme, koja je dugo na dnevnom redu. Nije bilo pritisaka, već konstruktivnog razgovora i preneto je da Priština na vrlo sličan način gleda na to pitanje u smislu potrebe da se ono reši što pre", naveo je Stefanović.

On je dodao da je, nakon susreta s Rikerom, jasno da Srbija može da očekuje podršku SAD kada su u pitanju proces dijaloga, evropske integracije, kao i stabilizacija prilika u regionu, a posebno "mogućnost uticaja na Prištinu od strane vašingtonskih vlasti da se konstruktivnije postavljaju u dijalogu".

Stefanović je naveo i da SAD podržavaju namere Srbije da postane kandidat za članstvo u EU.

"Mislim da je bilo pozitivnih iskoraka u smislu da se situacija na severu Kosova smiruje, da su procesi koji se odvijaju pozitivni, posebno kada je u pitanju omogućavanje slobode kretanja Euleksu i Kforu", naveo je Stefanović, ističući da je tokom sastanka ponovljen i stav da Srbija smatra da su barikade odslužile svoju svrhu i da su nepotrebne.

Riker je danas razgovarao i sa zamenikom premijera i ministrom unutrašnjih poslova Srbije Ivicom Dačićem.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner