четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Стефановић: САД имају разумевање за план председника Србије за КиМ
Хроника

Борислав Стефановић: САД имају разумевање за план председника Србије за КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. јануар 2012.

 БЕОГРАД - Сједињене Америчке Државе показују разумевање за четири тачке на које се ослања план председника Србије Бориса Тадића за Косово, као и потребу да оне буду трајно решене, изјавио је данас шеф београдског преговарачког тима у дијалогу са Приштином Борислав Стефановић, после састанка са замеником помоћника државног секретара САД Филипом Рикером.

Стефановић је у изјави Танјугу непосредно после разговора са Рикером рекао да је америчком функционеру "у грубим цртама" изнета суштина плана председника Тадића и да се показало да постоји разумевање за четири теме на које се план ослања - посебан статус севера Косова, заштита Срба јужно од Ибра, заштита српских светиња и културног наслеђа, заштита имовине Срба на Косову.

"Изнели смо у грубим цртама зашто је битно да се те четири теме реше. Сложили смо се да оне захтевају дужну пажњу свих у међународној заједници и да се ради о проблемима који свакако треба да се решавају, не улазећи у терминолошки део приче", рекао је Стефановић.

Он је оценио да је разговор с Рикером био конструктиван, а да је, поред плана председника Тадића, било речи и о регионалном представљању Приштине, које је један од најважнијих услова да Србија добије статус кандидата у марту, као и о имплементацији договора постигнутих у дијалогу Београда и Приштине.

САД, међутим, ни након данашњих сусрета у Београду, нису изнеле свој став када је у питању употреба Резолуције 1244 у регионалном представљању Приштине, на чему Србија инсистира. Како је рекао Стефановић, Рикер није дошао у Београд да би изнео некакав тајни план или да би "на тацни" донео решење, већ да помогне да обе стране боље сагледају позицију оне друге.

"И да, у тим околностима, евентуално пронађемо заједничко тло. За сада је, када је регионално представљање у питању, потребно наставити консултације, а од велике важности ће бити разговор с посредником ЕУ у дијалогу Робертом Купером", рекао је Стефановић.

На питање да ли је, после разговора са Рикером, датум наставка дијалога извеснији, Стефановић је одговорио одречно, поновивши да док се ставови око употребе Резоуције 1244 не ускладе, нема потребе да се дијалог формално наставља.

"Имали смо прилику од Рикера да чујемо да је Влади САД јако важно да се код регионалног представљања направи напредак и да дође до решавања те теме, која је дуго на дневном реду. Није било притисака, већ конструктивног разговора и пренето је да Приштина на врло сличан начин гледа на то питање у смислу потребе да се оно реши што пре", навео је Стефановић.

Он је додао да је, након сусрета с Рикером, јасно да Србија може да очекује подршку САД када су у питању процес дијалога, европске интеграције, као и стабилизација прилика у региону, а посебно "могућност утицаја на Приштину од стране вашингтонских власти да се конструктивније постављају у дијалогу".

Стефановић је навео и да САД подржавају намере Србије да постане кандидат за чланство у ЕУ.

"Мислим да је било позитивних искорака у смислу да се ситуација на северу Косова смирује, да су процеси који се одвијају позитивни, посебно када је у питању омогућавање слободе кретања Еулексу и Кфору", навео је Стефановић, истичући да је током састанка поновљен и став да Србија сматра да су барикаде одслужиле своју сврху и да су непотребне.

Рикер је данас разговарао и са замеником премијера и министром унутрашњих послова Србије Ивицом Дачићем.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер