субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Вучић направио највећи политички скандал у нашој историји; Након потписивања споразума, постаjе потпуно небитно да ли ће Србија формално признати независност „Косова“, или неће
Хроника

Борис Тадић: Вучић направио највећи политички скандал у нашој историји; Након потписивања споразума, постаjе потпуно небитно да ли ће Србија формално признати независност „Косова“, или неће

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 07. септембар 2020.

Александар Вучић је потписивањем споразума у Вашингтону направио највећи политички скандал у политичкој историји Србије, изјавио је данас на конференцији за новинаре председник Социјалдмократске странке Борис Тадић.

Он је, критикујући Вучића, анализирао сваку тачку споразума са Приштином потписаног у Вашингтону, нагласивши да је тачка 16 тог споразума од посебног значаја.

Тадић је рекао да нико од оних који су испраћали Вучића у Вашингтон “да се тамо бори као лав”, није очекивао да ће се споразум бавити премештањем амбасаде Србије из Тел Авива у Јерусалим.

Он је оценио како је, с једне стране, “екстремно осетјиво спољнополитичко питање”, о коме је донета резолуција Уједињених нација која говори јасно да је то неприхјватљиво за исламску заједницу, а да с друге стране Србија ионако има добре односе са Израелом.

“Овим споразумом Србија је прихватила да премести своју амбасаду, а Израел је ту ексклузивну ствар, коју су учиниле само Сједнијене Државе и Гватемала, прихватио да призна независност Косова”, рекао је Тадић.

Шамар Русији

Он је оценио да је тачка споразума о диверсификацији енергетског снабдевања, којом се Сједињене Државе намећу као конкуренти Русији у снабдевању гасом, “шамар Русији и заједничкој енергеткској политици” Србије и Русије.

Тачка која се односи на пету генерацију мобилне телефоније, познатију као 5Г, односно на то да Србија неће користити непроверену опрему, према Тадићевој оцени је “несумњиво усмерена против Кине јер се добро зна да Хуавеји апсолутно доминантна технологија по јефтиноћи и квалитету када је реч о 5Г технологији”.

Тадић је напоменуо да ће тачка споразума која се тиче третмана Хезболаха “сукобити Србију и са Ираном”.

Тачка 15 споразума који је потписао Вучић, а којом се Србија сложила да ће на годину дана обуставити кампању повлачења, према Тадићевом мишљењу, одраз је “потпуног аматеризма и дилетантизма” које је је делегација Србије показала у Вашингтону, али и “читава Влада у техничком мандату”.

Тадић је објаснио да је Вучић том тачком заузврат прихватио мораторијум на активности Косова у вези са уласком у међународне институције, у које Косово ионако није могло да уђе.

“Прихватили смо мораторијум на акцију повлечења признања независности Косова која је давала резултате, а притом нисмо прихватили мораторијум Косова када је у питању акција додатног признања и притиска на земље које су повукле признање. То апсурд над апсурдима и не може ни логички да се објасни”, рекао је Тадић.

Најпогубнији корак

Он је рекао да је потписивање споразума у Вашингтону “финиш” Бриселског споразума и “најпогубнији корак” до сада.

“Након овог споразума уопште неће бити важно да ли ће Србија признати независност Косова или неће. Таквом врстом споразума Србија релативизује значај свог признања Косова, јер ће то постати потпуно небитно након свих аката који су докази имплицитног признавања Косова”, рекао је Тадић.

Он је, коментаришући реакције на друштвеним мрежама и у јавности о Вучићевом понашању пред председником Сједињених Држава Доналдом Трампом,рекао да “диктатора треба исмевати”, али да јавност не би требало да дозволи да се Вучић “извуче из ове ситуације, да је кршио закон и Устав, да је дао све и није добио ништа” и да Вучићу не треба дозволити да се извуче “од своје историјске одговорности”.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер