Početna strana > Hronika > Boris Tadić: VANU je pitanje o kojem i sam imam dilemu
Hronika

Boris Tadić: VANU je pitanje o kojem i sam imam dilemu

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 29. novembar 2009.

Statut i Zakon o nadležnostima Vojvodine su, posle godinu dana iščekivanja i polemisanja, konačno pred poslanicima. Jeste li sigurni da je ovim aktima ustanovljena prava mera autonomije i da nije učinjeno isuviše kompromisa na štetu države, a u korist ”vojvođanskih interesa”?

- Moje mišljenje je da smo uspeli da pronađemo pravu meru. Ne mislim da postoje posebni vojvođanski interesi koji su nezavisni od srpskih. U osnovi nacionalne politike je da se sagleda opšti interes zemlje. Zato je za mene od izuzetne važnosti činjenica da je u Statutu izričito navedeno da je Vojvodina neodvojivi deo države Srbije i da je to pitanje jednom za svagda stavljeno ad akta. Ako je do sada postojala dilema, ovim je više nego jasno rešena. I sada se više ne vodi polemika u javnosti oko suštinskih, nego oko simboličkih pitanja.

Neki će reći da pitanja glavnog grada, međunarodnih predstavništava, akademije nauka, nisu baš simbolička...

- Što se tiče glavnog grada, Novi Sad je definisan kao administrativni centar i sedište institucija. Vlada Vojvodine je upravni organ, ona nema ovlašćenja izvršne vlasti, kao što ih ima republička vlada. Na teritoriji Srbije, dakle, postoji samo jedna vlada, i to je Vlada Republike Srbije. Međudržavni ugovori ne postoje, postoje samo međuregionalni sporazumi. Takvi sporazumi su i ranije postojali da bi ubrzali privrednu i kulturnu saradnju. Akademija je pitanje o kojem i sam, i dan-danas imam dilemu. Zato ne bih da govorim o svom ličnom odnosu prema VANU. Neka prvo svoje kažu pravnici.

Imaću prilike da iznesem i svoj lični stav kada se sve ovo završi.

Po vašem mišljenju, ne ostaje ni delić bojazni da se ovim aktima stvara ”država u državi”, što je osnovna teza opozicije?

- Priče da je Vojvodina ”država u državi” samo su u funkciji plašenja građana. Osnovno je da, ako Vlada Srbije ustanovi da postoji bilo šta što nije u interesu Srbije i što nije u skladu sa osnovnim pravnim aktom, ona ima mogućnost da pokrene postupak pred Ustavnim sudom i tog trenutka je suspendovan svaki akt ili odluka vojvođanske administracije. Dakle, Vlada Srbije ima suštinsku nadležnost nad svim političkim i ekonomskim procesima u zemlji. To je za mene najvažnija činjenica - da Srbija ima apsolutnu suverenost, a da se istovremeno obezbeđuje, kroz decentralizaciju i regionalizaciju, ostvarenje svake inicijative koja doprinosi boljitku života ljudi u određenom kraju, ali i svih zajedno. Nikada neću potpisati nijedan akt koji dovodi u pitanje integritet Srbije.

Kada smo prošlog puta razgovarali, rekli ste da je za proces suštinske regionalizacije i decentralizacije potrebno izvršiti promene Ustava...

- To je nesumnjivo. Ali, za taj posao je potreban širi nacionalni konsenzus. Kao što ga treba postići oko pitanja smanjenja državne administracije, politike obrazovanja, zaštite životne sredine i energetike. Naravno, polazim od pretpostavke da postoji konsenzus oko evropskih integracija i borbe za očuvanje integriteta Srbije na Kosovu. To su tačke koje bi trebalo da budu temelj državne i nacionalne politike Srbije u godinama koje dolaze.

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner