четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: ВАНУ је питање о којем и сам имам дилему
Хроника

Борис Тадић: ВАНУ је питање о којем и сам имам дилему

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. новембар 2009.

Статут и Закон о надлежностима Војводине су, после годину дана ишчекивања и полемисања, коначно пред посланицима. Јесте ли сигурни да је овим актима установљена права мера аутономије и да није учињено исувише компромиса на штету државе, а у корист ”војвођанских интереса”?

- Моје мишљење је да смо успели да пронађемо праву меру. Не мислим да постоје посебни војвођански интереси који су независни од српских. У основи националне политике је да се сагледа општи интерес земље. Зато је за мене од изузетне важности чињеница да је у Статуту изричито наведено да је Војводина неодвојиви део државе Србије и да је то питање једном за свагда стављено ад акта. Ако је до сада постојала дилема, овим је више него јасно решена. И сада се више не води полемика у јавности око суштинских, него око симболичких питања.

Неки ће рећи да питања главног града, међународних представништава, академије наука, нису баш симболичка...

- Што се тиче главног града, Нови Сад је дефинисан као административни центар и седиште институција. Влада Војводине је управни орган, она нема овлашћења извршне власти, као што их има републичка влада. На територији Србије, дакле, постоји само једна влада, и то је Влада Републике Србије. Међудржавни уговори не постоје, постоје само међурегионални споразуми. Такви споразуми су и раније постојали да би убрзали привредну и културну сарадњу. Академија је питање о којем и сам, и дан-данас имам дилему. Зато не бих да говорим о свом личном односу према ВАНУ. Нека прво своје кажу правници.

Имаћу прилике да изнесем и свој лични став када се све ово заврши.

По вашем мишљењу, не остаје ни делић бојазни да се овим актима ствара ”држава у држави”, што је основна теза опозиције?

- Приче да је Војводина ”држава у држави” само су у функцији плашења грађана. Основно је да, ако Влада Србије установи да постоји било шта што није у интересу Србије и што није у складу са основним правним актом, она има могућност да покрене поступак пред Уставним судом и тог тренутка је суспендован сваки акт или одлука војвођанске администрације. Дакле, Влада Србије има суштинску надлежност над свим политичким и економским процесима у земљи. То је за мене најважнија чињеница - да Србија има апсолутну сувереност, а да се истовремено обезбеђује, кроз децентрализацију и регионализацију, остварење сваке иницијативе која доприноси бољитку живота људи у одређеном крају, али и свих заједно. Никада нећу потписати ниједан акт који доводи у питање интегритет Србије.

Када смо прошлог пута разговарали, рекли сте да је за процес суштинске регионализације и децентрализације потребно извршити промене Устава...

- То је несумњиво. Али, за тај посао је потребан шири национални консензус. Као што га треба постићи око питања смањења државне администрације, политике образовања, заштите животне средине и енергетике. Наравно, полазим од претпоставке да постоји консензус око европских интеграција и борбе за очување интегритета Србије на Косову. То су тачке које би требало да буду темељ државне и националне политике Србије у годинама које долазе.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер