Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Srbija spremna da posreduje u sporu između Skoplja i Atine
Hronika

Boris Tadić: Srbija spremna da posreduje u sporu između Skoplja i Atine

PDF Štampa El. pošta
utorak, 05. januar 2010.

Srbija spremna da posreduje u skoro 20 godina dugom sporu Atine i Skoplja oko imena Makedonije. Beograd nastoji da bude deo rešenja, rekao Tadić u razgovoru sa premijerom Grčke Jorgosom Papandreuom.

Predsednik Srbije Boris Tadić ponudio je da Beograd posreduje u dvadesetak godina dugom sporu Atine i Skoplja oko imena Makedonije, zbog koga je već u dva navrata odlagan napredak makedonskih evropskih integracija. 

Izjava predsednika Borisa Tadića

"Srbija uvek u prilici da posreduje u rešavanju pitanja koja muče Makedoniju", rekao je Tadić na ambasadorskoj konferenciji, objašnjavajući da je u ponedeljak, tokom razgovora sa grčkim premijerom Jorgosom Papandreuom, iskazao spremnost Beograda da posreduje u tom sporu.

Problem oko imena predstavlja prepreku za članstvo Makedonije u NATO i EU.

Spor, bespotrebno, opterećuje odnose dve države još od osamostaljenja Makedonije 1991. godine, a Grčka je severnom susedu čak, tokom 19 meseci 1993-94. godine uvela oštru ekonomsku blokadu, koja je ukinuta tek nakon ozbiljnog pritiska međunarodne zajednice.

Suštinu problema predstavlja grčki stav da se ime Makedonija može koristiti samo za severnu pokrajinu te države, insistirajući na istorijskom nasleđu koje vodi poreklo još od vremena Aleksandra Makedonskog.

Pozivanje na nasleđe slavnog antičkog državnika i vojskovođe nije strano ni vlastima u Skoplju, koji su njegovim imenom krstili aerodrom u prestonici i autoput,  dok je imenom njegovog oca Filipa kršten stadion u Skoplju.

Od 1993. godine, privremenim sporazumom, koji je takođe postignut pod patronatom svetske organizacije, Makedonija u međunarodnim organizacijama koristi rogobatno ime "Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija", dok se u bilateralnim odnosima sa većinom država upotrebljava ustavni naziv te država "Republika Makedonija."

Makedonija je u članstvo UN primljena 8. aprila 1992. godine pod privremenom odrednicom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija.

Pregovori o rešenju spora između Skoplja i Atine u vezi sa nazivom Makedonija vode se od 1992. godine.

UN su radi rešavanja problema imenovale Metju Nimica za specijalnog posrednika, koji je do sada održao više sastanaka sa predstavnicima dveju strana i izneo je nekoliko predloga.

Poslednji predlog koji je Nimic ponudio bio je naziv "Severna Makedonija", a ranije su kao najčešća imena pominjana "Republika Gornja Makedonija", "Nova Republika Makedonija" i "Republika Makedonija Skoplje".

Makedoniju je pod ustavnim imenom priznalo više od 110 zemalja sveta.

(RTS)