петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Србија нема алтернативу интеграцији у ЕУ
Хроника

Борис Тадић: Србија нема алтернативу интеграцији у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. мај 2011.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је данас у Ослу да Србија нема алтернативу интеграцији у Европску унију, јер ће тај процес грађанима обезбедити нова радна места, м ладима шансу, а друштву - стабилност.

На конференцији "Напредно управљање" (Progressive government), која је окупила већи број европских лидера из партија левог центра, Тадић је образложио зашто је Европска унија најбољи избор за земље Западног Балкана, али и зашто је интеграција региона у најбољем интересу саме Уније.

"Западни Балкан је европско тло и решавање проблема на том простору је најбоље решење и за саме европске интересе", нагласио је Тадић на панелу "Како владе левог центра могу да направе разлику у управљању земљом".

Стога Европска унија, према његовим речима, мора да схвати да остављање Баљкана изван њених граница има своју цену. Истовремено, приближавање земаља региона Европи, укључујући Србију, отвара простор за решавање њихових проблема.

"Моја идеја је да покушам да решим конфликте, јер у атмосфери конфликта нема напретка и нема друштва социјалне правде, а без тога нема праве перспективе. Решавањем конфликта бићемо ближи ЕУ", рекао је председник Србије.

Према његовим речима, Србија је веома погођена светском економском кризом, па и политичком кризом на северу Африке, јер је велики број српских радника на том подручју имао посао, а држава значајне инвестиције. Штете су на економском, али и на политичком плану:

"Криза је најбоља атмосфера за популисте и националисте", указао је Тадић, истичући да је Србија ионако рањиво друштво, са "наслеђем" ратова деведестих година.

"Србија је учинила много на помирењу у региону и на спровођењу реформи", рекао је Тадић, али се последице ратова и даље осећају, а очекивања грађана су велика.

"Сада је најзначајније отварати нова радна места, јер су кризом највише погођени млади људи и људи старији од 50 година који су остали без посла", истакао је председник Србије.

Он је рекао да се наша земља носи и са другим проблемима, као што је решавање питања сарадње са Хашким трибуналом, или организовани криминал, који оптерећује многе земље у региону.

"Ми нећемо посустати у борби против организованог криминала, јер тиме стварамо и стабилнију Европу", додао је српски председник.

Социјална правда и економска ефикасност циљеви су којима, судећи по дебати у Ослу, као и Србија, теже и друге земље у Европи.

Норвешки премијер Јенс Столтенберг је истакао да прогресивна политика комбинује потребу друштава за социјалном правдом и за економском ефикасношћу, и оценио да се те две ствари међусобно не искључују.

"Верујемо да су социјална друштва фер друштва, али и да у њима постоји економска ефикасност. Једно друго не искључује. После економске кризе, ми настављамо да подржавамо социјалдемократску економску опцију", додао је премијер Норвешке.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер