четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Србијa мора да води рачуна о нашем народу где год се налазио
Хроника

Борис Тадић: Србијa мора да води рачуна о нашем народу где год се налазио

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. септембар 2009.

Србија је гарант Дејтонског споразума и испуњаваће своје обавезе у складу с тим међународним уговором. Подржаћемо сваки договор народа и ентитета у БиХ и никада нећу наметати решења, али ћу охрабривати сваки договор који води у ЕУ", рекао је председник Србије Борис Тадић и нагласио да Србија поштује територијални интегритет БиХ.

"Србија води одговорну европску политику за све земље и за сваки народ у региону, а свака земља и влада у региону има своју одговорност", изјавио је Тадић на Палама, где је заједно са премијером Републике Српске Милорадом Додиком свечано отворио Основну школу "Србија".

Председник Србије је на заједничкој конференцији за штампу са Додиком рекао да је "био вољан да данас посети и Сарајево", али да за то није било интереса од стране институција БиХ.

"Моја посета БиХ, РС и Палама је званично најављена и институције БиХ су знале за њу, али нису исказале интерес за евентуалне разгворе", објаснио је српски председник и додао да очекује да ће до краја бити обављена посета и званичном Сарајеву.

"Имамо низак интензитет посета и ми желимо да они из Сарајева дођу у Београд и обрнуто", рекао је Тадић и додао да Србија има одговорност за европску будућност свих земаља у региону.

"Не видим другачију будућност целог региона него европску и зато охрабрујмо једни друге, јер је то корисно за наше земље и грађане. Од интеграције у Европску унију можемо имати само добро", поручио је председник Тадић.

"Подржаћемо сваки договор народа и ентитета у БиХ и никада нећу наметати решења, али ћу охрабривати сваки договор који води у ЕУ", рекао је Тадић и нагласио да Србија поштује територијални интегритет БиХ.

Према његовим речима, Србија се тако понаша и тако ће се понашати и у будућности, јер је гарант територијалног интегритета БиХ и Дејтонског споразума.

Тадић је поновио да је импресиониран новосаграђеном школом у Палама, чију изградњу су заједнички финансирале и реализовале владе РС и Србије.

Он је истакао да би подржао изградњу такве школе и у Санџаку или Рашкој, која би се звала "Босна", уколико би било интересовања за то.

Премијер Републике Српске Додик је поновио да БиХ не може у европске интеграције ако постоји протекторат, као што је канцеларија високог представника у БиХ.

Додик је оценио да међународни званичници девалвирају своје успехе у БиХ намећући антиедејтонска решења.

"Затварање канцеларије високог представника у БиХ не зависи од нас", рекао је Додик и додао да у БиХ има много отворених проблема.

"БиХ треба да буде прихватљива за све и да се све промене дешавају у складу с Дејтонским споразумом", нагласио је Додик.

Што се тиче заједничких пројеката које ће владе Србије и РС реализовати у наредном периоду у области економије, Додик је рекао да постоје бројни пројекти који ће се ради у скалду с Споразумом о специјалним паралаленим везама, међу којима су и активности на формирању заједничког енергетског предузећа у сливу реке Дрине.

Он је потврдио да је упућен позив и влади Федерације БиХ да заједнички граде енергетске капацитете у сливу реке Дрине.

На свечаности поводом отварања школе, председник Србије је у обраћању присутнима рекао да је посебан тренутак за сваког када отвара школу, па тако и за њега "данас, овде, на Палама и у РС".

"Кроз историју трајала је наша борба за образовање и описмењавање и од суштинске важности је стварање услова за младе, али и за оне у позним годинама, градњом школа, инфрастутктурних објеката и путева", рекао је Тадић.

Председник се нада да ће млади људи стећи знање овде, где имају и Универзитет и да ће моћи да наступају на свакој тачки у свету и Европи.

"Одговрност је Србије да води рачуна о нашем народу где год се он налазио", оценио је председник Тадић.

"Велико је задовољство и за нас у Србији да имате модерну школу у којој ћете учити наш језик и културу и ваша је обавеза да то пренесете и на следеће генерације", рекао је Тадић, додајући да ће тако прославити "име нашег народа и допринети бољим везама Србије и РС".

Изражавајући задовољство што је за нешто мање од годину од идеје до реализације изграђена модерна школа у Палама, премијер РС је рекао да се "политичари мере" по ономе што иза себе оставе.

"Ово је диван дан за Пале и РС и дивно је данас бити овде међу вама и са председником Србије", рекао је Додик, додајући да ће влада у Бањалуци наставити да развија не само Пале, него целу РС.

Говорећи о значају школе, Додик је рекао да ће се можда баш у њој школовати и будући председник владе и РС.

Председник РС Рајко Кузмановић изразио је задовољство спремношћу влада РС и Србије да обезбеде средства за школу, као и извођачима, који су се је саградили.

Председника Тадића на Палама је поздравило око 2.000 грађана, међу којима су и ученици и наставници школе.

Нову зграду школе, коју похађа око 670 ученика, освештали су митрополит дабробосански Николај и владика Василије са свештенством.

Влада РС је за изградњу Основне школе издвојила нешто више од два милиона евра, док ће Влада Србије обезбедити средства за изградњу фискултурне сале. Општина Пале за уређење око школе издвојила је око пола милиона евра.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер