петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Србија је готово деценију далеко од Уније
Хроника

Борис Тадић: Србија је готово деценију далеко од Уније

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. децембар 2010.

БЕОГРАД - Процене су да прича о проширењу Европске уније неће трајати заувек. Обраћајући се делегатима изборне скупштине Демократске странке, председник Србије Борис Тадић вероватно је зато у суботу изрекао непријатну реченицу да ће Србија, ако нас до 2016. не буде у Европској унији, трпети трагичне последице.

У том контексту Тадић је поменуо и да наредна година не сме бити изборна већ радна, а то подразумева и много послова на путу, најпре до кандидатуре за ЕУ, а затим и до пуноправног чланства у европском друштву.

Коментаришући за наш лист ову изјаву, Владимир Тодорић, експерт за европске интеграције из Центра за нову политику, каже да ће Европска унија једног дана подвући црту у смислу ко може, а ко не може да уђе у Унију и он процењује да ће се то догодити закључно са западним Балканом.

- То значи да Турска неће ући у Европску унију јер ако уђе Турска, онда би реално једног дана могле да уђу и Украјина, Белорусија и Грузија, а то није идеја. С друге стране све мање је спремности да се прича о проширењу и то међу самим чланицама Уније - каже Тодорић.

- Кад је помињао термине и датуме, па и ту 2016. као обавезну за Србију и њено приступање ЕУ, Тадић је вероватно мислио на то да Унија прави 2013. године буџет који је намењен будућим, новим чланицама - каже Тодорић и додаје.

- Тај буџет покрива период прикључења до 2020. Дакле, Европска унија прави буџет и њени представници се договарају колико пара иде за нове чланице, па ако нисте у том пакету односно буџету, не можете да рачунате на улазак у Европску унију у том периоду. Тако да Србија мора да буде у том пакету на време, тачније да буде у буџету који се прави 2013. године - сматра наш саговорник.

Било би добро, додаје, и да на време почнемо преговоре о уласку у чланство.

- Али све је то сада потпуно небитно јер грађане то више не занима ни да ли ћемо ни када ћемо постати чланица Европске уније. Толико су том причом заморени, и то на погрешан начин. И ако Тадић мисли тако као што говори, а све у жељи да пожури Србију да што пре уђе у ЕУ, он са својим овлашћењима има савршено одрешене руке. Дакле, нека оконча реформу правосуђа, реши проблем монопола, омогући реституцију и тиме убрза пут Србије ка Европи. То је једини могући пут да убрзамо улазак у Унију, а никако није пут то да стално повлачимо за рукав некога из Брисела. Пут је да сами почнемо да решавамо ствари, да се бавимо реформама, да бар спроведемо то што су нам из Европе тражили и то не једном. Све то, у крајњој линији, требало би да урадимо најпре због себе, а онда и због Европе којој желимо да се прикључимо - закључује Тодорић.

Иначе, да подсетимо да је на изборној скупштини Демократске странке председник Тадић у суботу као главне задатке у наредној години поменуо завршетак реформе правосуђа, измену изборних закона, доношење закона о финансирању политичких партија и укидање бланко оставки.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер