Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Srbija da ima najbolje odnose sa velikim silama
Hronika

Boris Tadić: Srbija da ima najbolje odnose sa velikim silama

PDF Štampa El. pošta
utorak, 27. jul 2010.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je večeras da su pregovori jedini put za pronalaženje stabilnog rešenja za Kosovo i Metohiju i da Srbija neće insistirati na formi pregovora niti ulaziti u konfrontacije sa „velikim silama” koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova. „Za nas je važan cilj, a to je održivo rešenje za integritet Srbije, za opstajanje države Srbije na Kosovu i Metohiji, za zaštitu našeg naroda i kulturnog identiteta na Kosovu i Metohiji – to je ono što treba da nas zanima”, rekao je Tadić na završetku vanredne sednice parlamenta posvećene Kosovu i Metohiji.

Tadić je istakao da je njegova namera da kao predsednik republike liši Srbiju nacionalnih sukoba u koje je decenijama bila uronjena, ne samo sa susedima, već i sa velikim silama.

Prema njegovim rečima, „Srbija, kakva god da je i ko god da je vodi, mora da ima najbolje moguće odnose sa velikim silama, jer svaka drugačija politika vodi je direktno u propast, a građane u novo siromaštvo”. „Građani Srbije bi takvom politikom išli ka novom siromaštvu i mi ne bismo bili u stanju da čuvamo naše nacionalne interese”, istakao je Tadić i poručio da Srbija više nikada neće ratovati na Kosovu i Metohiji. „Mišljenje MSP je lutajući kamen koji može da pogodi interese mnogih zemalja sveta i zato Srbija mora da pokaže još jednom da je faktor stabilnosti i mira, da vodi racionalnu politiku, a ne politiku lupanja u ratne doboše”, rekao je Tadić.

Samo Srbija koja rešava probleme, prema njegovim rečima, biva bitna za međunarodnu zajednicu, a svaka drugačija Srbija osuđena je na izolaciju i zaostajanje. „Nije vreme za veliki patriotizam, vreme je za velika dela”, rekao je Tadić, primećujući da je kosovsko pitanje „izazov naše generacije”, a albansko nacionalno pitanje legitimna i važna tema za nacionalno pitanje Srba.

Podsećajući da se poslednjih 50 godina, još od 1968, u srpskom parlamentu vodi teška diskusija, a još nismo pronašli odgovor za Kosovo i Metohiju, Tadić je istakao da je važno postići najveći mogući nivo dogovora oko tema koje tište Srbiju – a Kosovo je svakako jedna od njih.

Po njegovom mišljenju, neukusno je tražiti krivca za ono što se danas događa, jer nas utvrđivanje te odgovornosti ne bi nikud dovelo.

Srbija u ovome trenutku, kako je rekao, nema bolju politiku prema Kosovu i Metohiji od one koju sada vodi, ali će Vlada Srbije biti spremna da razmotri sve predloge koji bi doprineli očuvanju državnih interesa. „Sve što ste rekli zabeležio sam, i to ću uzeti u obzir, sem rata i prekida saradnje sa EU, zato što Srbija mora da postane članica EU jer nema bolje alternative”, rekao je Tadić odgovarajući na kritike poslanika opozicije.

Srbija, međutim, kako je istakao, nikada neće priznati jednostrano priznatu nezavisnost Kosova i spremna je za pregovore jer održivo rešenje nije ono u kojoj jedna strana dobija a druga gubi sve.

Srbija je, prema njegovim rečima, doživela težak udarac savetodavnim mišljenjem Međunarodnog suda pravde, ali tu odluku ne sme nipodaštavati jer bi se tako vratila na teren negiranja međunarodnih institucija.

Predsednik Srbije je poručio poslanicima da za ishod postupka pred MSP ne krive ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića, jer je on bio sprovodilac a ne kreator državne politike. „Ta ideja je nastala u mom kabinetu, a Vuk Jeremić je operacionalizovao tu ideju, i to uz ogromnu energiju”, objasnio je Tadić i dodao da je alternativa u trenutku prebacivanja pitanja Kosova na polje međunarodnog prava bila tužba protiv neke od država koje su priznale jednostrani akt Prištine, što bi neke velike svetske sile doživele kao otvoreni napad na njihovu politiku. „Mi se danas nalazimo u veoma teškoj situaciji i spreman sam da o tome govorim i na nekoj od sledećih sednica parlamenta. Mi bez aktivne politike i integracije u EU ne možemo da odbranimo integritet na Kosovu i Metohiji, kao što to ne možemo da učinimo bez dobrih odnosa sa SAD, Rusijom i Kinom”, rekao je Tadić.

Prema njegovim rečima, EU nije ucenjivala Srbiju u procesu rešavanja kosovskog problema već je podsticala Beograd na pronalaženje realističnog rešenja, a sadašnja politika Vlade Srbije je, kako je ocenio, jedina realistična politika.

Tadić je istakao da mišljenje MSP proizvodi nove pravne i političke posledice i preti da u budućnosti izazove nestabilnost širom sveta, pa i na Balkanu, te da je Srbija zato ponovo u poziciji da reafirmiše svoju ulogu faktora stabilnosti. „Ništa ne krijemo od građana Srbije. Smatram da sam uvek govorio istinu. Rekao sam i pre početka prošlih pregovora da je Kosovo bliže nezavisnosti nego ostanku u Srbiji. I dalje mislim da je ista situacija, ali to ne znači da imamo pravo da prestanemo da se borimo”, zaključio je Tadić.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner