субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Србија да има најбоље односе са великим силама
Хроника

Борис Тадић: Србија да има најбоље односе са великим силама

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. јул 2010.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је вечерас да су преговори једини пут за проналажење стабилног решења за Косово и Метохију и да Србија неће инсистирати на форми преговора нити улазити у конфронтације са „великим силама” које су признале једнострано проглашену независност Косова. „За нас је важан циљ, а то је одрживо решење за интегритет Србије, за опстајање државе Србије на Косову и Метохији, за заштиту нашег народа и културног идентитета на Косову и Метохији – то је оно што треба да нас занима”, рекао је Тадић на завршетку ванредне седнице парламента посвећене Косову и Метохији.

Тадић је истакао да је његова намера да као председник републике лиши Србију националних сукоба у које је деценијама била уроњена, не само са суседима, већ и са великим силама.

Према његовим речима, „Србија, каква год да је и ко год да је води, мора да има најбоље могуће односе са великим силама, јер свака другачија политика води је директно у пропаст, а грађане у ново сиромаштво”. „Грађани Србије би таквом политиком ишли ка новом сиромаштву и ми не бисмо били у стању да чувамо наше националне интересе”, истакао је Тадић и поручио да Србија више никада неће ратовати на Косову и Метохији. „Мишљење МСП је лутајући камен који може да погоди интересе многих земаља света и зато Србија мора да покаже још једном да је фактор стабилности и мира, да води рационалну политику, а не политику лупања у ратне добоше”, рекао је Тадић.

Само Србија која решава проблеме, према његовим речима, бива битна за међународну заједницу, а свака другачија Србија осуђена је на изолацију и заостајање. „Није време за велики патриотизам, време је за велика дела”, рекао је Тадић, примећујући да је косовско питање „изазов наше генерације”, а албанско национално питање легитимна и важна тема за национално питање Срба.

Подсећајући да се последњих 50 година, још од 1968, у српском парламенту води тешка дискусија, а још нисмо пронашли одговор за Косово и Метохију, Тадић је истакао да је важно постићи највећи могући ниво договора око тема које тиште Србију – а Косово је свакако једна од њих.

По његовом мишљењу, неукусно је тражити кривца за оно што се данас догађа, јер нас утврђивање те одговорности не би никуд довело.

Србија у овоме тренутку, како је рекао, нема бољу политику према Косову и Метохији од оне коју сада води, али ће Влада Србије бити спремна да размотри све предлоге који би допринели очувању државних интереса. „Све што сте рекли забележио сам, и то ћу узети у обзир, сем рата и прекида сарадње са ЕУ, зато што Србија мора да постане чланица ЕУ јер нема боље алтернативе”, рекао је Тадић одговарајући на критике посланика опозиције.

Србија, међутим, како је истакао, никада неће признати једнострано признату независност Косова и спремна је за преговоре јер одрживо решење није оно у којој једна страна добија а друга губи све.

Србија је, према његовим речима, доживела тежак ударац саветодавним мишљењем Међународног суда правде, али ту одлуку не сме ниподаштавати јер би се тако вратила на терен негирања међународних институција.

Председник Србије је поручио посланицима да за исход поступка пред МСП не криве министра спољних послова Вука Јеремића, јер је он био спроводилац а не креатор државне политике. „Та идеја је настала у мом кабинету, а Вук Јеремић је операционализовао ту идеју, и то уз огромну енергију”, објаснио је Тадић и додао да је алтернатива у тренутку пребацивања питања Косова на поље међународног права била тужба против неке од држава које су признале једнострани акт Приштине, што би неке велике светске силе доживеле као отворени напад на њихову политику. „Ми се данас налазимо у веома тешкој ситуацији и спреман сам да о томе говорим и на некој од следећих седница парламента. Ми без активне политике и интеграције у ЕУ не можемо да одбранимо интегритет на Косову и Метохији, као што то не можемо да учинимо без добрих односа са САД, Русијом и Кином”, рекао је Тадић.

Према његовим речима, ЕУ није уцењивала Србију у процесу решавања косовског проблема већ је подстицала Београд на проналажење реалистичног решења, а садашња политика Владе Србије је, како је оценио, једина реалистична политика.

Тадић је истакао да мишљење МСП производи нове правне и политичке последице и прети да у будућности изазове нестабилност широм света, па и на Балкану, те да је Србија зато поново у позицији да реафирмише своју улогу фактора стабилности. „Ништа не кријемо од грађана Србије. Сматрам да сам увек говорио истину. Рекао сам и пре почетка прошлих преговора да је Косово ближе независности него останку у Србији. И даље мислим да је иста ситуација, али то не значи да имамо право да престанемо да се боримо”, закључио је Тадић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер