среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Србија ће против Хрватске поднети контратужбу за геноцид
Хроника

Борис Тадић: Србија ће против Хрватске поднети контратужбу за геноцид

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 31. децембар 2009.

Србија ће поднети контратужбу за геноцид против Хрватске, због злочина почињених од 1991. до 1995. године, рекао је председник Борис Тадић.

"Након консултација које сам у току дана имао са премијером српске владе Мирком Цветковићем, одлучено је да надлежне институције државе Србије покрену контратужбу против Хрватске за геноцид пред Међународним судом правде у Хагу, као и одговор на тужбу Републике Хрватске", рекао је Тадић за РТС.

"Србија је сматрала и у претходним годинама, а сматра и даље, да је увек боље да се сви конфликти из ратова 90-их година решавају вансудским процесима, мирним путем, међутим, за такав приступ Србије потребни су и партнери са друге стране", истакао је Тадић.

Овакав приступ Србије, сматра председник Србије, никада није подразумевао да сви злочини не треба да буду процесирани, али да злочини треба да буду процесирани у редовним судским процесима.

Председник Србије је рекао да нема никакве дилеме "да улазимо у једну нову етапу односа, која ће подразумевати и судски процес пред Међународним судом правде".

"Али истовремено желимо да верујемо да је могуће да хрватске и српске институције у будућности седну за сто и покушају да кроз један упоран и напоран процес успоставе евентуално вансудско поравнање и вансудско решење које задовољава и правду и принцип правичности, али истовремено води рачуна о жртвама које су апсолутно несумњиве и које су тешка последица ратних збивања током 90-их година", рекао је Борис Тадић.

Претходно је Влада Србије саопштила да се "Република Србија одлучила на овај корак јер је Република Хрватска 2. јула 1999. године покренула поступак пред Међународним судом правде у Хагу против тадашње Савезне Републике Југославије због наводног кршења Конвенције о спречавању и кажњавању злочина геноцида током оружаних сукоба на територији те Републике од 1991. до 1995. године", наводи се у саопштењу Владе Србије.

Правни тим Србије је средином децембра окончао рад на обимној контратужби против Хрватске.

Српска контратужба је изузетно обимна, како наводе званичници, и у пет томова садржи и детаље везане за злочине почињене над Србима у Хрватској у периоду од 1991. до 1995. године, али и обиман "историјски додатак" о периоду од 1941. до 1945. године.

Хрватска је МСП поднела тужбу против Србије 1999. године. У њој се тврди да је Београд одговоран за "етничко чишћење" хрватских грађана као "облик геноцида", зато што је директно контролисао активности својих оружаних снага, обавештајних агената и разних паравојних одреда који су починили злочине на територији Хрватске.

Наводи се да су злочини почињени посебно у Вуковару, региону Книна, источне и западне Славоније и Далмације. Према тврдњи Хрватске, у том периоду убијено је око 10 хиљада особа, док је више од седам хиљада било заточено у логорима. 

МСП је одбацио аргументацију Србије да није надлежан да пресуђује јер у време подношења тужбе Србија, односно бивша Савезна Република Југославија, није била чланица УН, а потом одредио рок до 22. марта 2010. године да Србија, у складу са процедуром, одговори на наводе из хрватске тужбе.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер