петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Слажем се са Обаминим говором о палестинском чланству у УН, очекујем исто и за Србију
Хроника

Борис Тадић: Слажем се са Обаминим говором о палестинском чланству у УН, очекујем исто и за Србију

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. септембар 2011.

Њујорк – Одлуку о палестинском захтеву за чланство у УН донећемо ових дана, пошто пажљиво саслушамо аргументе обе стране, каже председник Борис Тадић.

"Слажем се са ставом председника САД Барака Обаме, који је рекао да питање палестинског чланства у УН треба да буде постигнуто кроз дијалог израелских и палестинских представника", рекао је Тадић.

Он је поновио Обамине речи да нема скраћених путева у досезању компромисног решења, и да се мора чувати дигнитет обе стране, као и да Палестинци и Израелци имају потребу да се пронађе мировно решење које је у сагласности са међународним правом и принципима који су постављени у УН.

"Потпуно се слажем са његовим говором, и очекујем да ће такав принцип бити примењен и када је у питању Србија, али нажалост тога до сада није било", оценио је Тадић.

"Залажем се за принципијелну политику и она треба да важи за све", закључио је председник Србије.

Председник Србије Борис Тадић разговарао је у Њујорку са високом представницом Европске уније Кетрин Ештон и том приликом поновио ставове Србије да се не прихватају покушаји насилне промене реалности на Косову и Метохији, али да Београд остаје привржен дијалогу кроз који се могу решавати проблеми Срба и Албанаца.

Тадић је у изјави за Танјуг, истакао да је ситуација на КиМ сада лошија него пре летошњих једностраних акција Приштине и ангажовања специјалне јединице Росу.

„Они који су планирали акцију су пошли од погрешних претпоставки, да ће Србија шта год да се дешава на КиМ, прихватити различита решења због тога што жели да достигне статус кандидата (за чланство у ЕУ) и да отвори датум за преговоре”, рекао је Тадић.

„То просто није тако. Ми имамо наше принципе и потпуно јасно дефинисане ставове везане за процеш дијалога поводом Косова и Метохије и у том смислу се ствари нису промениле ни након разговора са Кетрин Ештон”, рекао је председник Србије.

Тадић је рекао да је са Ештоновом имао отворен и тежак разговор, и да је још једном поновио да Србија не признаје и да неће признати независност КиМ.

„Међутим, Србија треба да учествује у дијалогу и то је мој јасно исказан став. Само кроз дијалог можемо решавати проблеме људи који живе на КиМ, Срба и Албанаца, али можемо бранити и наше легитимне државне интересе на КиМ додао је председник Србије.

Он је упозорио, да би у супротном, дошли у ситуацију да поново будемо изоловани по том међународном питању.

„Дошли бисмо у ситуацију да поново будемо у тешким околностима, и да због економске кризе која се помаља, у тешким околностима решавамо тај проблем. Дакле, морамо да учествујемо у дијалогу, али морамо да искажемо и јасно своје принципе везане за дијалог”, нагласио је Тадић.

Он је казао и да је високу представницу ЕУ упознао са ставом да Београд у наставку дијалога са Приштином жели да решава питање царина и да није тачно да је прихватањем решења за печат прихваћено решење куда иду средства од царина, ко на административним прелазима обавља царинске послове и на који начин се они регулишу.

„Све то треба да буде тема дијалога. Видећемо каква ће бити реакција ЕУ на ту тему, сад ће уследити консултације у ЕУ, али ми од наше позиције нисмо одступили”, истакао је председник Србије.

Тадић у Њујорку учествује на Генералној скупштини УН.

Он ће на маргинама имати низ билатералних сусрета са светским државницима.

Данас ће разговарати са генералним секретаром УН Бан Ки- муном и генералним секретаром НАТО Андерсом Фогом Расмусеном, као и мађарским председником Палом Шмитом.

Предвиђен је и Тадићев сусрет са шефом естонске државе Томасом Хендриком Илвесом.

Председник Србије ће се сутра обратити Генералној скупштини.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер