Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Rezolucija o Srebrenici pokazuje političku zrelost
Hronika

Boris Tadić: Rezolucija o Srebrenici pokazuje političku zrelost

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 25. april 2010.

BEOGRAD – Usvajanje rezolucije o osudi zločina u Srebrenici u srpskom parlamentu predstavlja poruku srpske vlade i naroda da se takvi zločini više neće ponoviti, kao i da narodi jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana dele iste evropske vrednosti, izjavio je danas predsednik Srbije Boris Tadić.

„Usvajanje rezolucije pokazuje političku zrelost srpskog društva, ali ja očekujem iste poteze, iste takve deklaracije i od drugih zemalja u regionu, zbog srpskih žrtava u nedavnim ratovima”, rekao je Tadić u intervjuu televiziji Al DŽazira.

Tadić je naglasio i da činjenica da je parlament većinom usvojio ovu rezoluciju govori koliko je bilo teško i kompleksno razumeti ovu deklaraciju, posebno zbog toga što nije bilo istog reagovanja iz drugih zemalja u regionu.

Srpski predsednik rekao je i da je deklaracija o Srebrenici zasnovana na odluci Međunarodnog suda pravde u Hagu, koja ga smatra lokalnim genocidom, čime je zakonski okvir ispunjen, ali da ona, sama po sebi, ne definiše određeno prirodu zločina.

„Prirodu zločina treba da definiše sud, a ne parlament. Nijedan parlament ne definiše zločin”, naglasio je u odgovru Tadić na pitanje zašto u rezoluciji nije pomenuta reč genocid i dodao da je „zbog kompleksnosti istorijskih okolnosti bilo izuzetno teško doneti odluku koja bi zadovoljila sve strane”.

Tadić je istakao i da je usvajanje rezolucije o Srebrenici bila velika politička borba.

„Ipak, rezolucija je usvojena. U međuvremenu, uhapšen je Radovan Karadžić i izručen je Haškom sudu, što je bio naredni korak. A ključni korak biće hapšenje generala Ratka Mladića. Mislim da je hapšenje Mladića ključno, jer je on direktno odgovoran za zločine počinjene u Srebrenici"; rekao je Tadić.

On je istakao da je, posle demokratskih promena, Srbija započela saradnju sa Haškim sudom i da je, od 46 optuženih, izručija Hagu 44.

„Srbija je uhapsila i Slobodana Miloševića, predsednika Republike Srbije. To je bio kritičan momenat za našu zemlju i veoma težak trenutak”, rekao je Tadić.

„Slobodan Milošević čak i danas ima mnogo pristalica u Srbiji. I ne samo u Srbiji već i u celom regionu. Uhapšeni su i Radovan Karadžić i drugi generali. Podsećam vas, njih 44. Srbija je posvećena i hapšenju Mladića i Hadžića, što pokazuje i izbeštaj glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca”, naglasio je predsednik Srbije.

On je rekao i da srpske vlasti nemaju konačne dokaze da se Ratko Mladić nalazi u Srbiji, ali da se bezbednosne službe i policija ponašaju kao da je on u zemlji.

„Dok ne budemo imali konačne dokaze da Mladić nije u Srbiji, ponašaćemo se kao da jeste i učinićemo sve da ga uhapšimo”, istakao je Tadić.

Kada je reč o Kosovu, Tadić je izjavio da Srbija želi da postigne održivo rešenje ovog pitanja, a ne zamrznutu situaciju, i spremna je da sedne za pregovarački sto i postigne kompromis, ali ne takav da Srbija sve izgubi, a da Albanci sve dobiju.

Primer Kipra je to zbog čega Srbija želi održivo rešenje za Kosovo, a ne zamrznutu situaciju u kojoj Kosovo nikada neće postati članica Ujedinjenih nacija, jer Srbija to nikada neće dozvoliti, rekao je Tadić.

Predsednik Tadić je naveo da je Srbija spremna da sedne za pregovarački sto i postigne kompromisno rešenje, dodajući da kompromis nije da Srbija sve izgubi, a da Albanci sve dobiju.

Rezultate rešenja u politici nikada ne donosi rigidnost, već fleksibilnost, naglasio je Tadić.

„Nastavićemo politiku u pravcu postizanja kompromisa, ali politika oko Kosova i Metohije, u okviru koje branimo naš integritet i međunarodno pravo, ne znači da ćemo odustati od članstva u EU. Srbija se toga nikada neće odreći, to je naš glavni strateški cilj”, rekao je predsednik Srbije.

Tadić je kazao da nezavisnost Kosova i Metohije nikada neće priznati zemlje poput Španije, Rumunije, Slovačke, Kipra i naveo da Srbija poštuje teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.

(Tanjug)