четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Резолуција о Сребреници показује политичку зрелост
Хроника

Борис Тадић: Резолуција о Сребреници показује политичку зрелост

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. април 2010.

БЕОГРАД – Усвајање резолуције о осуди злочина у Сребреници у српском парламенту представља поруку српске владе и народа да се такви злочини више неће поновити, као и да народи југоисточне Европе и Западног Балкана деле исте европске вредности, изјавио је данас председник Србије Борис Тадић.

„Усвајање резолуције показује политичку зрелост српског друштва, али ја очекујем исте потезе, исте такве декларације и од других земаља у региону, због српских жртава у недавним ратовима”, рекао је Тадић у интервјуу телевизији Ал Џазира.

Тадић је нагласио и да чињеница да је парламент већином усвојио ову резолуцију говори колико је било тешко и комплексно разумети ову декларацију, посебно због тога што није било истог реаговања из других земаља у региону.

Српски председник рекао је и да је декларација о Сребреници заснована на одлуци Међународног суда правде у Хагу, која га сматра локалним геноцидом, чиме је законски оквир испуњен, али да она, сама по себи, не дефинише одређено природу злочина.

„Природу злочина треба да дефинише суд, а не парламент. Ниједан парламент не дефинише злочин”, нагласио је у одговру Тадић на питање зашто у резолуцији није поменута реч геноцид и додао да је „због комплексности историјских околности било изузетно тешко донети одлуку која би задовољила све стране”.

Тадић је истакао и да је усвајање резолуције о Сребреници била велика политичка борба.

„Ипак, резолуција је усвојена. У међувремену, ухапшен је Радован Караџић и изручен је Хашком суду, што је био наредни корак. А кључни корак биће хапшење генерала Ратка Младића. Мислим да је хапшење Младића кључно, јер је он директно одговоран за злочине почињене у Сребреници"; рекао је Тадић.

Он је истакао да је, после демократских промена, Србија започела сарадњу са Хашким судом и да је, од 46 оптужених, изручија Хагу 44.

„Србија је ухапсила и Слободана Милошевића, председника Републике Србије. То је био критичан моменат за нашу земљу и веома тежак тренутак”, рекао је Тадић.

„Слободан Милошевић чак и данас има много присталица у Србији. И не само у Србији већ и у целом региону. Ухапшени су и Радован Караџић и други генерали. Подсећам вас, њих 44. Србија је посвећена и хапшењу Младића и Хаџића, што показује и избештај главног тужиоца Хашког трибунала Сержа Брамерца”, нагласио је председник Србије.

Он је рекао и да српске власти немају коначне доказе да се Ратко Младић налази у Србији, али да се безбедносне службе и полиција понашају као да је он у земљи.

„Док не будемо имали коначне доказе да Младић није у Србији, понашаћемо се као да јесте и учинићемо све да га ухапшимо”, истакао је Тадић.

Када је реч о Косову, Тадић је изјавио да Србија жели да постигне одрживо решење овог питања, а не замрзнуту ситуацију, и спремна је да седне за преговарачки сто и постигне компромис, али не такав да Србија све изгуби, а да Албанци све добију.

Пример Кипра је то због чега Србија жели одрживо решење за Косово, а не замрзнуту ситуацију у којој Косово никада неће постати чланица Уједињених нација, јер Србија то никада неће дозволити, рекао је Тадић.

Председник Тадић је навео да је Србија спремна да седне за преговарачки сто и постигне компромисно решење, додајући да компромис није да Србија све изгуби, а да Албанци све добију.

Резултате решења у политици никада не доноси ригидност, већ флексибилност, нагласио је Тадић.

„Наставићемо политику у правцу постизања компромиса, али политика око Косова и Метохије, у оквиру које бранимо наш интегритет и међународно право, не значи да ћемо одустати од чланства у ЕУ. Србија се тога никада неће одрећи, то је наш главни стратешки циљ”, рекао је председник Србије.

Тадић је казао да независност Косова и Метохије никада неће признати земље попут Шпаније, Румуније, Словачке, Кипра и навео да Србија поштује територијални интегритет Босне и Херцеговине.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер