понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Реакција на притиске не треба да буде јуначење нити инаћење
Хроника

Борис Тадић: Реакција на притиске не треба да буде јуначење нити инаћење

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. јануар 2012.

БЕОГРАД – Председник Србије Борис Тадић изјавио је да је сасвим извесно да ће притисци да Београд у процесу решавања косовског проблема одустане од резолуције 1244 бити настављени како би се питање Косова извукло из надлежности УН и наметнула политика свршеног чина.

Тадић је, у интервјуу за сутрашњи број „Вечерњих новости”, објаснио да би одустајањем од тог документа Србија изгубила могућност трагања за компромисним решењем проблема.

„Наша реакција на притиске не треба да буде јуначење нити бесмислено патриотско инаћење, већ паметно придобијање савезника, осветљавање дубине проблема и предлагање конкретних решења која могу бити делотворна у пракси”, рекао је Тадић.

Нови међународни преговори о Косову, међутим, како је констатовао Тадић, нису извесни с обзиром на укупну политичку атмосферу.

Србија, зато, не мењајући своје стратешке циљеве мора непрестано да изналази нови инструментаријум за решавање проблема којим ће се прилагођавати реалности међународних односа.

Тадић је поновио да се план за решавање косовског проблема мора заснивати на четири тачке: решењу за север Косова, заштити српских споменика и имовине, и безбедносним гаранцијама за Србе јужно од Ибра.

„Основни оквир овог плана је уставно решење којим Србија неће признати независност Косова и истовремено јасан став свих најутицајнијих земаља у међународној заједници који не желе поделу Косова и Метохије”, рекао је Тадић.

Према његовим речима, постоје бројни модели примењени у свету из којих треба извући решења применљива на Косову и Метохији.

„Ја не могу да обећам када ће бити пронађено решење, али могу да обећам да ћемо ми учинити све што је могуће да се то деси што пре”, казао је Тадић.

Осврћући се на предлоге неких политичких странака у Србији да би као основ за решење требало узети Ахтисаријев план, Тадић је рекао да је тај план добар само у неким елементима, али да не може бити делотворан и прихватљив одговор на проблеме са којима се Срби на Косову суочавају.

„Није ми јасно зашто странке 'Преокрета' нападају политику чланства у ЕУ и очувања интереса на Косову као нереалистичну, а предлажу примену Ахтисаријевог плана на северу иако он Србима нуди неупоредиво мање него што они годинама имају. Како су замислили наметање таквог решења Србима који га не желе? Силом? Да ли је то реалистична политика”, упитао је Тадић.

Тадић, међутим, као лидер Демократске странке, није одбацио могућност постизборне сарадње са стожерном странком тог покрета Либерално-демократском партијом, уколико се „нађу на основним принципима”.

Социјалистичка партија Србије је, како је констатовао, у протекле четири године дала значајан допринос стабилности друштва и реализацији приоритетних државних циљева, због чега остаје партнер Демократске странке „за сваку будућу владу”.

Када је реч о постизборној комбинаторици, Тадић је констатовао да је Српска напредна странка променила своју реторику у предизборне сврхе али да нема доказа да је променила суштину своје политике, и да зато не види могућност политичке сарадње са напредњацима.

Тадић је, без обзира на сва размимоилажења на политичкој сцени Србије, апеловао на све учеснике на предстојећим изборима да воде рачуна о реторици.

„Кампања не би смела да уруши основне вредности и да дестабилизује друштво. Апелујем да се сви уздрже од увреда и прејаких речи и да у жару кампање воде рачуна пре свега о достојанству грађана”, објаснио је Тадић.

У сусрет новом одлучивању Савета ЕУ о статусу кандидата Србије за чланство у ЕУ, Тадић је рекао да би позитивна одлука свакако дала ветар у леђа проевропским снагама у Србији, али да та одлука није судбоносна јер је Србија несумњиво на европском путу и тај стратешки приступ неће мењати.

Коментаришући услове које Србији поставља Немачка, Тадић је рекао да се у разговору са Берлином трага за решењем.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер