среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Политика ЕУ или Косово је погрешна и ултимативна
Хроника

Борис Тадић: Политика ЕУ или Косово је погрешна и ултимативна

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. август 2011.

Председник Борис Тадић изјавио је, после састанка са канцеларком Немачке Ангелом Меркел, да је свестан да Србија не може постати чланица ЕУ са нерешеним питањем Косова и Метохије, и изразио спремност власти у Београду да у сарадњи са ЕУ пронађу решење које ће чувати дигнитет свих народа.

„Ми се и данас у региону суочавамо са врло компликованим питањима, једно од њих је Косово и Метохија, и Србија нема илузију да у ЕУ може да унесе конфликт, јер ЕУ има довољно својих конфликата, и Србија жели да реши конфликте на простору Западног Балкана”, рекао је Тадић на заједничкој конференцији за новинаре са немачком канцеларком Ангелом Меркел.

Он је поручио да Србија не тражи вештачки пут ка чланству, већ једнаке стандарде као и за друге земље.

Према његовим речима, Србија нема илузију да би у ЕУ могла да унесе нови конфликт, али и да би било погрешно ставити је пред ултимативни избор - ЕУ или Косово.

„Мислим да је политика 'ЕУ или Косово' погрешна и ултимативна политика, није у складу са европским вредностима и треба је избећи. Треба наћи еластично, креативно решење у датим околностима, које не спречава нормалан живот људи, не угрожава дигнитет ни албанског ни српског народа, омогућава европски пут и не производи нове опасности за суседне земље”, рекао је Тадић.

Он је уверен да се могу наћи решења која су одржива, да је могуће „дебалканизовати” Балкан, да је могућ приступ без конфликата и да би то био допринос и Балкану и Унији.

„Такође, имам и сопствена уверења и никад нецу подржати ни једно политичко решење за које знам да це производити нове конфликте и ратове. Не постоје политичке околности у којима бих прихватио таква решења”, рекао је председник Србије.

Он је објаснио да је политика коју води политика помирења.

„Србија не признаје Косово и трага за компромисним решењем”, поручио је Тадић.

„Ми желимо са немачким саговорницима и пријатељима да пронађемо практичан пут којим чувамо дигнитет свих народа”, казао је Тадић, и додао да је уверен да ће канцеларка Меркел, као и до сада, имати разумевање за неопходност решавање проблема на такав начин.

Према Тадићевим речима, свако решење мора да узме у обзир стабилност целокупне Југоисточне Европе и Србија се управо зато противи политичким преседанима који производе опасан домино ефекат.

„Ми водећи Србију мислимо не само о српском народу, него и о свим народима на простору Југоисточне Европе”, казао је Тадић, и објаснио да регионалну сарадњу, извињења српских државника суседима и сарадњу са Хашким трибуналом треба посматрати управо у контексту такве политике.

Како је истакао, са друге стране Приштина има потпуно супротну стратегију која је садржана у настојањима да се унилатералним акцијама мења ситуација на терену и успоставља нова политичка реалност.

„Очекујемо од ЕУ јасан став упућен албанском руководству у Приштини, јер за нас је неприхватљиво да се награђује онај ко посеже за унилатералним актима насиља, да се награђује новом реалношћу на терену”, рекао је Тадић.

Председник Тадић је још једном поручио да Србија жели да проблем решава искључиво дијалогом и мирним средствима, и да зато нема потребе да ико Београд тера да поново уђе у разговоре са Приштином.

„Имамо међутим властита уверења од којих не одустајемо и не можемо да подржимо решење које ће производити нове конфликте и ратове у будућности и не постоје околности под којима бих прихватио таква решења”, казао је Тадић.

„Србија жели решење, не жели да замрзне конфликт, жели да се омогући нормалан живот Србима и Албанцима, али чува властити дигнитет и интегритет као што би то чинила и било која друга европска држава”, објаснио је Тадић.

Када је реч о процесу евроинтеграција, Србија, како је истакао, жели да буде третирана ко и све остале земље које су желеле да постану чланице ЕУ, и да, с обзиром на напредак који је учинила на реформском пољу, очекује да ове године осим статуса кандидата за чланство у ЕУ добије и датум почетка преговора.

„Ми смо у дубоке реформе ушли и пре него што смо добили статус кандидата, а неке државе су завршавале преговоре о чланству реформама које смо ми започели и пре него што смо уопште добили статус кандидата”, подсетио је Тадић.

Како је објаснио, добијање датума почетка преговора о чланству Србије у ЕУ био би подстицај другим државама региона да интензивније спроводе реформе, а у самој Србији би означио тачку након које више није могуће правити ревизију европског пута.

„Сматрам да ЕУ никада неће бити комплетирана као политички, мировни и економски пројекат ако не буде интегрисала Западни Балкан”, рекао је Тадић.

Председник Тадић и немачка канцеларка разговарали су и о економским темама, о чему ће детаљније бити речи на састанку Меркелове и премијера Мирка Цветковића.

Тадић је рекао да је задовољан и захвалан због присуства немачких компанија у Србији и изразио уверење да ће економска сарадња Србије и Немачке у будућности бити још интензивнија.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер