петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Очекујемо осуду злочина и од других парламената
Хроника

Борис Тадић: Очекујемо осуду злочина и од других парламената

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. април 2010.

Многим пригодним манифестацијама, Србија обележава Дан сећања на жртве геноцида почињеног над Србима, Јеврејима и Ромима у Независној држави Хрватској и жртве нацистичке окупације за време Другог светског рата.

Председник Србије Борис Тадић рекао је, на централној комеморацији у Спомен-парку "Јајинци" да и од других парламената очекује да осуде злочине који су се десили у XX веку, као што је српски парламент осудио злочин у Сребреници.

"Очекујем да ће и други парламенти у свету смоћи снаге да осуде злочине и да упуте извињење", рекао је Тадић после полагања венаца на спомен-обележје у Јајинцима, где је у Другом светском рату стрељано више од 80.000 Срба, Рома, Јевреја и других.

Тадић је рекао да је српски народ, кроз одлуку парламента да донесе Декларацију о Сребреници, смогао снаге да осуди злочине које су починили неки припадници српског народа.

"Било је грешака које су неки представници српског народа починили у наше национално име. Због тих грешака смо се извинили", рекао је Тадић.

Председник Тадић поручио је да Србија остаје одлучна у борби против фашизма, нацизма и свих других идеологија којима се пропагира зло и насиље.

Тадић је у спомен-књигу уписао: "Република Србија увек у борби против фашизма, против идеологије зла и насиља".

Председник је истакао да Србија мора бити предводник такве политике у региону како би се на простору западног Балкана осигурало истинско помирење.

"Важно је још једном истаћи такво темељно опредељење наше земље и народа, не само зато што смо кроз историју били пречесто и превише болно жртве зла и насиља, него због тога што само такав приступ може да обезбеди помирење у региону у којем живимо", рекао је Тадић.

Данас, када, према речима председника Тадића, постоје покушаји ревизије Другог светског рата и да се идеологија фашизма и нацизма трансформише у неке друге облике идеологије зла и насиља, од изузетне важности је да свака држава буде одлучна у борби против такве политике.

Председник Тадић је истакао да Роми и Јевреји, који су, уз Србе, највеће жртве губилишта у Јајинцима, и данас често јесу жртве сегрегације и искушења у многим земљама света.

"Република Србија ће учинити све да помогне ромском народу да афирмише властиту културу и добије своју међународну афирмацију", поручио је Тадић.

Осврћући се на данашње проблеме јеврејског народа, који је, како је подсетио, у Другом светском рату, као и српски народ, био жртва геноцида, Тадић је рекао да не постоји довољно енергична реакција државних институција када је реч о објављивању антисемитских књига.

"Наше државне институције морају реаговати у таквом случају. Забрана таквих књига које охрабрују нацизам, насиље и антисемитизам јесте цивилизацијски стандард у свакој демократској земљи", рекао је Тадић.

Србија је данас, како је закључио, стуб мира и стабилности у овом делу Европе и читав свет на њу, у том смислу, и надаље може рачунати.

Парастос жртвама геноцида усташког логора Јасеновац и других логора и стратишта у Другом светском рату служио је, у београдској Саборној цркви, епископ хвостански Атанасије, викар његове светости патријарха Иринеја.

"Овај помен има два дела - молитвено сећање на прострадале и сагледавање онога што се догодило у то злогласно време, када је велика штета почињена српском народу, чија рана до данас није зацелила", рекао је владика Атанасије.

Нагласивши да је парастос служио у име патријарха Иринеја и поводом 65. годишњице пробоја заточеника злогласног усташког логора Јасеновац, од којих је преживело само 118, епископ Атанасије рекао је да се до данас не зна тачан број жртава злочина почињених у Независној држави Хрватској.

"Чинећи овај помен настојимо да излечимо ране, сачувамо од заборава та страдања, јер са историјским заборавом одумире и духовно биће једног народа.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер