среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Нико не сме да буде изнад међународног права
Хроника

Борис Тадић: Нико не сме да буде изнад међународног права

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. септембар 2009.

Њујорк – Наша је визија свестрана примена принципа Повеље Уједињених нација, јачање међународног права и људских права, равномерни развој глобалне привреде и очување животног окружења, истакао је синоћ председник Србије Борис Тадић, у говору пред Генералном скупштином УН, и поновио да Србија никада неће признати независност Косова.

Полазиште за све то је свестрано поштовање међународног права, изнад којег нико не сме да буде, нити да помисли да може да успоставља изузетке у његовој примени, предочио је Тадић. Он је подсетио да се Србија нашла усред једног од најопаснијих изазова за међународни поредак од успостављања УН, а тај изазов је „једнострано проглашење независности јужне српске покрајине” Косова. Додао је да је покушај отцепљења кршење Устава Србије, основних принципа Повеље УН, Завршног акта из Хелсинкија и Резолуције 1244 Савета безбедности УН.

„Неки тврде да је једнострано проглашење независности Косова јединствен случај, али то је заправо покушај насилне поделе једне од чланица УН против њене воље и уз игнорисање снажног противљења Савета безбедности”, указао је Тадић.

Србија никада неће, ни под каквим околностима, ни непосредно, ни посредно, признати једнострано проглашену независност Косова већ ће наставити одлучно да брани свој интегритет мирним путем, поручио је Тадић. Додао је да, због дипломатских акција Србије, већина чланица УН није признала Косово.

Мишљење Међународног суда правде о легалности једнострано проглашене независности Косова ће, према његовим речима, бити моћан правни преседан са великим утицајем на систем УН. „Исход ће или одвратити друге сепаратистичке покрете или ће их охрабрити”, рекао је Тадић и упозорио да територијални интегритет свих чланица УН може да буде угрожен уколико буде подржано једнострано проглашење независности Косова.

Важност овог проблема потврђује и чињеница да је свих пет сталних чланица Савета безбедности одлучило да учествује у процесу пред Међународним судом правде, нагласио је Тадић и апеловао на чланице УН да се уздрже од прејудицирања исхода судског поступка, као и од његове опструкције признавањем Косова. Он је истакао да Београд подржава мисије Унмик и Еулекс, на основу Резолуције 1244, и позвао на доследну примену плана од шест тачака генералног секретара УН.

Истичући да је демократија у Србији стабилна, Тадић је нагласио да је чланство у Европској унији централни стратешки приоритет земље, не само због географског положаја, наслеђа и економског просперитета већ и због основних вредности.

Србија се налази пред завршетком сарадње са Хашким трибуналом, што је морална и правна обавеза према жртвама, нама самима и будућим генерацијама, нагласио је Тадић додајући да је Србија појачала напоре и на успостављању регионалног помирења.

Српски председник је нагласио неопходност јачања регионалне сарадње и подсетио да је Србија гарант Дејтонског споразума у БиХ. Према његовим речима, Србија ће, као стратешко упориште стабилности западног Балкана, улагати све више напора да се доврши демократска трансформација овог дела Европе.

„Сарадња са Бриселом, Москвом, Вашингтоном и Пекингом, као четири трајна стуба спољне политике Србије, биће јачана у будућности”, рекао је Тадић и најавио да ће се развијати сарадња и са несврстаним земљама. „Верујемо да се међународна стабилност и просперитет не могу консолидовати ако се не узму у обзир ставови већине у свету”, закључио је он.

Тадић је оценио да у свету никада није било битније постићи консензус о питањима од суштинске важности за све и затражио да чланице УН блиско сарађују да би потврдиле правила међународног поретка. Рекао је да то подразумева јачање територијалног интегритета чланица УН, њихову међусобну повезаност и напуштање система заснованог на политичкој и привредној доминацији у корист међусобне сарадње, јер је то једини начин да се изграде глобални мир, стабилност и просперитет. То је, сматра председник Србије, једини начин и за ефикасну борбу против тероризма, организованог криминала и постизање нуклеарног разоружања.

Потребна је и сарадња свих земаља у борби против негативних ефеката климатских промена, додао је Тадић, подсећајући на предлог да се у Београду оформи регионални центар за праћење климатских промена.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер