Početna strana > Hronika > Boris Tadić: MSP nije potvrdio pravo pokrajine na otcepljenje od Srbije
Hronika

Boris Tadić: MSP nije potvrdio pravo pokrajine na otcepljenje od Srbije

PDF Štampa El. pošta
subota, 25. septembar 2010.

Poslednjeg dana boravka u Njujorku, predsednik Boris Tadić, koji predvodi delegaciju Srbije na 65. zasedanju Generalne skupštine, govorio je u okviru generalne debate tela svetske organizacije.

Predsednik Srbije je izrazio spremnost na dijalog koji će dovesti do prihvatljivog rešenja za problem Kosova i istakao da će Beograd i Priština prvi put razgovarati posle mnogo godina.

"Uskoro će dve strane razgovarati prvi put posle mnogo godina. Moramo biti strpljivi i moramo da iznađemo one teme koje će omogućiti da poverenje bude izgrađeno na obe strane", rekao je Tadić na debati 65. zasedanja Generalne skupštine UN u Njujorku.

Predsednik Srbije je izrazio uverenje da sada može da nastupi faza u kojoj će "sve strane iza sebe ostaviti anahronistične analize i diplomatske zasede".

"Želim da istaknem da je od suštinske važnosti da, tokom procesa dijaloga, članice UN koje nisu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova ostanu na tom kursu nepriznavanja", rekao je Tadić.

To će, kako je ocenio, značajno doprineti da se osigura da jednostrani pokušaji nametanja rešenja etničkih i teritorijalnih sporova ne budu ozakonjeni i time spreči da jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova postane presedan.

Tadić je naveo da bi bilo podjednako štetni pokušaji da se izmeni realnost na terenu dok traju pregovori. "Bilo kakav pokušaj da se ta realnost izmeni kroz upotrebu sile doveo bi do trenutnog okončanja procesa dijaloga", poručio je Tadić.

"Uvek smo govorili da smo spremni da stupimo u dijalog. Međutim, taj dijalog mora biti određen pravilima i odgovornošću i to je postignuto poslednjim glasanjem u Generalnoj skupštini UN", rekao je predsednik Srbije.

Govoreći o rezoluciji o Kosovu, koju je podnela Srbija uz podršku Evropske unije i koju je Generalna skupština usvojila aklamacijom, Tadić je istakao da Srbija pozdravlja rezoluciju i naveo spremnost Srbije da se uključi "u proces koji će, nadajmo se, dovesti do obostrano prihvatljivog kompromisnog rešenja kosovskog problema".

U tom svetlu smo tražili potvrdu postojećeg međunarodnog sistema i "ponosni smo da je naša vera u taj proces dala rezultate", naveo je.

"Stav Srbije ostaje nepromenjen. Srbija neće ni eksplicitno ni implicitno priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova", istakao je predsednik.

Tadić je naveo da Međunarodni sud pravde nije podržao stav da je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova jedinstven slučaj, niti da je podržao navodno pravo kosovskih Albanaca na samoopredeljenje.

"Sud nije potvrdio pravo pokrajine na otcepljenje od Srbije, niti je podržao tvrdnju da je Kosovo suverena država. Mišljenje Suda je jasno: jednostrano proglašena nezavisnost Kosova je bila samo pokušaj da se konačno odredi status Kosova", rekao je Tadić.

U rezoluciji Generalne skupštine UN se prima na znanje savetodavno mišljene Suda i u tim okvirima smo spremni da započnemo dijalog na koji se poziva u rezoluciji. Sada smo spremni na razgovor, poručio je Tadić.

Srbija će za nekoliko dana "sa ponosom proslaviti desetogodišnjicu mirne demokratske revolucije", podsetio je Tadić, navodeći da se Generalnoj skupštini obraća "kao lider koji veruje da je budućnost u zalaganju za pomirenje".

On je podsetio da je Skupština Srbije usvojila Deklaraciju o Srebrenici, da je zločin osuđen i da je ponuđeno izvinjenje što, kako je rekao, ukazuje na "zrelost demokratije u Srbiji".

"Nadam se da će nam više takvih gestova u regionu pomoći da stvorimo novi region, u kojem će nas zajednička istorija moralno ujediniti, a ne politički deliti", kazao je Tadić.

Predsednik je naveo i da se region Zapadnog Balkana menja, u velikoj meri nabolje, ali je skrenuo pažnju na problem organizovanog kriminala.

Srbija je kroz istoriju bila deo međunarodnih pokreta, zbog čega je danas u potpunosti posvećena ostvarivanju članstva u Evropskoj uniji, zaključio je Tadić.

Tadić se prethodno sastao sa predsednikom Češke Vaclavom Klausom, šefom švedske diplomatije Karlom Biltom i premijerom Portugala Žoze Sokratešom.

Generalna skupština UN je 23. septembra počela redovnu septembarsku generalnu debatu, na kojoj najviši predstavnici država do 30. septembra imaju priliku da iznesu svoje poglede na međunarodnu situaciju i na ono što smatraju da je od značaja za njihove zemlje.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner