Хроника

Борис Тадић: МСП није потврдио право покрајине на отцепљење од Србије

Штампа
субота, 25. септембар 2010.

Последњег дана боравка у Њујорку, председник Борис Тадић, који предводи делегацију Србије на 65. заседању Генералне скупштине, говорио je у оквиру генералне дебате тела светске организације.

Председник Србије је изразио спремност на дијалог који ће довести до прихватљивог решења за проблем Косова и истакао да ће Београд и Приштина први пут разговарати после много година.

"Ускоро ће две стране разговарати први пут после много година. Морамо бити стрпљиви и морамо да изнађемо оне теме које ће омогућити да поверење буде изграђено на обе стране", рекао је Тадић на дебати 65. заседања Генералне скупштине УН у Њујорку.

Председник Србије је изразио уверење да сада може да наступи фаза у којој ће "све стране иза себе оставити анахронистичне анализе и дипломатске заседе".

"Желим да истакнем да је од суштинске важности да, током процеса дијалога, чланице УН које нису признале једнострано проглашену независност Косова остану на том курсу непризнавања", рекао је Тадић.

То ће, како је оценио, значајно допринети да се осигура да једнострани покушаји наметања решења етничких и територијалних спорова не буду озакоњени и тиме спречи да једнострано проглашење независности Косова постане преседан.

Тадић је навео да би било подједнако штетни покушаји да се измени реалност на терену док трају преговори. "Било какав покушај да се та реалност измени кроз употребу силе довео би до тренутног окончања процеса дијалога", поручио је Тадић.

"Увек смо говорили да смо спремни да ступимо у дијалог. Међутим, тај дијалог мора бити одређен правилима и одговорношћу и то је постигнуто последњим гласањем у Генералној скупштини УН", рекао је председник Србије.

Говорећи о резолуцији о Косову, коју је поднела Србија уз подршку Европске уније и коју је Генерална скупштина усвојила акламацијом, Тадић је истакао да Србија поздравља резолуцију и навео спремност Србије да се укључи "у процес који ће, надајмо се, довести до обострано прихватљивог компромисног решења косовског проблема".

У том светлу смо тражили потврду постојећег међународног система и "поносни смо да је наша вера у тај процес дала резултате", навео је.

"Став Србије остаје непромењен. Србија неће ни експлицитно ни имплицитно признати једнострано проглашену независност Косова", истакао је председник.

Тадић је навео да Међународни суд правде није подржао став да је једнострано проглашење независности Косова јединствен случај, нити да је подржао наводно право косовских Албанаца на самоопредељење.

"Суд није потврдио право покрајине на отцепљење од Србије, нити је подржао тврдњу да је Косово суверена држава. Мишљење Суда је јасно: једнострано проглашена независност Косова је била само покушај да се коначно одреди статус Косова", рекао је Тадић.

У резолуцији Генералне скупштине УН се прима на знање саветодавно мишљене Суда и у тим оквирима смо спремни да започнемо дијалог на који се позива у резолуцији. Сада смо спремни на разговор, поручио је Тадић.

Србија ће за неколико дана "са поносом прославити десетогoдишњицу мирне демократске револуције", подсетио је Тадић, наводећи да се Генералној скупштини обраћа "као лидер који верује да је будућност у залагању за помирење".

Он је подсетио да је Скупштина Србије усвојила Декларацију о Сребреници, да је злочин осуђен и да је понуђено извињење што, како је рекао, указује на "зрелост демократије у Србији".

"Надам се да ће нам више таквих гестова у региону помоћи да створимо нови регион, у којем ће нас заједничка историја морално ујединити, а не политички делити", казао је Тадић.

Председник је навео и да се регион Западног Балкана мења, у великој мери набоље, али је скренуо пажњу на проблем организованог криминала.

Србија је кроз историју била део међународних покрета, због чега је данас у потпуности посвећена остваривању чланства у Европској унији, закључио је Тадић.

Тадић се претходно састао са председником Чешке Вацлавом Клаусом, шефом шведске дипломатије Карлом Билтом и премијером Португала Жозе Сократешом.

Генерална скупштина УН је 23. септембра почела редовну септембарску генералну дебату, на којој највиши представници држава до 30. септембра имају прилику да изнесу своје погледе на међународну ситуацију и на оно што сматрају да је од значаја за њихове земље.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]