Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Izbori posle kandidature
Hronika

Boris Tadić: Izbori posle kandidature

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 03. april 2011.

Nije reč o bežanju od izbora, već o brizi za budućnost jer nikada nismo bili bliži ostvarenju istorijskog cilja, istakao predsednik DS-a na senici Glavnog odbora stranke

Izbori u Srbiji treba da budu održani pošto zemlja dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji i datum za početak pregovora, poručio je juče predsednik Demokratske stranke i predsednik Srbije Boris Tadić.

„Ne radi se o bežanju od izbora, već o brizi za budućnost. Ukoliko Evropska komisija u oktobru predloži za Srbiju status kandidata, uz saglasnost svih zemalja članica, a u decembru dobijemo i datum za pregovore, onda bi to značilo da smo ispunili obećanje koje smo dali građanima i obezbedili strane investicije za rad neke naredne vlade“, rekao je Tadić na sednici Glavnog odbora DS-a, održanoj juče u beogradskom „Centru Sava“, ocenjujući da na prevremenim izborima insistiraju protivnici evrointegracija, kao i da je „februar najgori mesec za izbore“.

On je istakao da Srbija „nije nikad bila bliža” dobijanju statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, ali je i upozorio da je za ostvarenje tog cilja potrebno izbeći „političku nestabilnost i jačanje onih snaga koje su protiv približavanja Srbije EU”. Tadić je dodao da je spreman da o raspisivanju izbora razgovara i s koalicionim partnerima i sa opozicijom i da im obrazloži svoj stav. „Izborno vreme je vreme sukoba, vreme koje proizvodi neizvesnost ko će doći na vlast u zemlji koja želi u EU, što protivnicima proširenja može da da alibi da se ne saglase s kandidaturom te zemlje“, istakao je Tadić.

Predsednik DS-a je upozorio da će se zemlja, ako ne dobije status kandidata za članstvo u EU, suočiti s novom ekonomskom krizom jer će „međunarodni rejting zemlje biti nizak”, što će uticati na investitora, a neće moći da računa ni na veći nivo transfera sredstava iz EU. On je dodao da Srbija nikada nije bila bliža dostizanju statusa za članstvo u Evropsku uniju i ponovio da „EU nema alternativu“.

„Svaka druga politička opcija je opasna. To je moj stav i tražim vašu podršku za to“, poručio je članovima Glavnog odbora, dodajući da, ipak, ni EU nije „svelek“ za naše probleme, da ta organizacija „nije sanatorijum“ i da ćemo se i u okviru nje suočavati s problemima i neizvesnostima. Tadić je ukazao da i EU ima problema s kojima se suočava i da ostaje da se vidi kakva će rešenja naći za pitanje evrozone, granica ili za bezbednosna pitanja

Boris Tadić je, govoreći o rekonstrukciji Vlade, rekao da je može složiti sa ocenom da „ova vlada nije najsavršenija i da ima svoje slabosti“. „I ja je kritikujem, kao i građani“, rekao je Tadić i istakao da je i premijer Mirko Cvetković svestan te činjenice, kao i da ulaže „ogromne napore“ da poboljša rad Vlade i da su učinjeni prvi pomaci merama zaštite najsiromašnijih ograničavanjem cene hleba.

On je ukazao da Vlada mora da se ponaša odgovorno i da izlasku iz krize ne vode „popularne mere“, već „bolne reforme“ i do mora da se kaže građanina. On je naveo i da nije sasvim zadovoljan dosadašnjim rezultatima.

„Da li smo opravdali poverenje građana? Nisam siguran. Ima građana koji su s pravom nezadovoljni. Da li smo na najbolji način odgovorili na ekonomsku krizu – nismo. Da li smo održali političku i ekonomsku stabilnost – jesmo. Da li možemo bolje – da“, kazao je Tadić.

Na kraju svog polučasovnog govora, koji je najvećim delom bio posvećen pridruživanju Srbije Evropskoj uniji predsednik DS-a je pozvao rukovodstvo stranke na „apsolutno jedinstvo“ u sprovođenju zacrtane politike jer „istorijski cilj kome smo toliko blizu ne sme biti doveden u pitanje“.

Boris Tadić predložio je juče potpredsednika stranke Dragana Đilasa za svog zamenika. Na tom mestu će zameniti Dušana Petrovića, koji je u međuvremenu izabran za ministra. Izvršni odbor bi i ubuduće trebalo da vodi Marko Đurišić, dok će sekretar partije i dalje biti Tamara Tripić.

Predsedništvo DS-a je kandidate utvrdilo neposredno pre početka sednice Glavnog odbora, zbog čega je sednica kasnila ceo sat, a imena kandidata nisu saopštena u toku za javnost otvorenog dela sednice.

Dragan Đilas nije prisustvovao jučerašnjoj sednici jer je, kako je rekao Boris Tadić, zbog napada slepog creva odvezen u bolnicu na operaciju. Đilasu, kako saznajemo, nije pozlilo u „Centru Sava“, već pre sednice Predsedništva na koju nije ni došao.

Potredsednik Demokartske stranke Dragan Šutanovac tvrdi da nije bilo dogovora o izborima, niti bilo kakvih razgovora „koji bi mogao da stavi na kocku evropski put Srbije”.

„Naglašavam, niti smo razgovarali, niti imamo nameru da razgovaramo tako da stavimo na kocku evropski put Srbije. Ubeđeni smo da ukoliko bi do izbora došlo u međuprostoru od dobijanja pozitivnog mišljenja do sticanja statusa kandidata ne bi sve države EU koje o tome odlučuju dale pozitivno mišljenje“, rekao je Šutanovac novinarima posle sednice GO DS.

Šutanovac je dodao da je optimista i da veruje da Srbija dobiti pozitivno mišljenje Evropske komisije za kandidaturu. „Ukoliko ga ne dobijemo, idemo na redovne izbore“, zaključio je Šutanovac.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner