петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Избори после кандидатуре
Хроника

Борис Тадић: Избори после кандидатуре

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. април 2011.

Није реч о бежању од избора, већ о бризи за будућност јер никада нисмо били ближи остварењу историјског циља, истакао председник ДС-а на сеници Главног одбора странке

Избори у Србији треба да буду одржани пошто земља добије статус кандидата за чланство у Европској унији и датум за почетак преговора, поручио је јуче председник Демократске странке и председник Србије Борис Тадић.

„Не ради се о бежању од избора, већ о бризи за будућност. Уколико Европска комисија у октобру предложи за Србију статус кандидата, уз сагласност свих земаља чланица, а у децембру добијемо и датум за преговоре, онда би то значило да смо испунили обећање које смо дали грађанима и обезбедили стране инвестиције за рад неке наредне владе“, рекао је Тадић на седници Главног одбора ДС-а, одржаној јуче у београдском „Центру Сава“, оцењујући да на превременим изборима инсистирају противници евроинтеграција, као и да је „фебруар најгори месец за изборе“.

Он је истакао да Србија „није никад била ближа” добијању статуса кандидата за чланство у Европској унији, али је и упозорио да је за остварење тог циља потребно избећи „политичку нестабилност и јачање оних снага које су против приближавања Србије ЕУ”. Тадић је додао да је спреман да о расписивању избора разговара и с коалиционим партнерима и са опозицијом и да им образложи свој став. „Изборно време је време сукоба, време које производи неизвесност ко ће доћи на власт у земљи која жели у ЕУ, што противницима проширења може да да алиби да се не сагласе с кандидатуром те земље“, истакао је Тадић.

Председник ДС-а је упозорио да ће се земља, ако не добије статус кандидата за чланство у ЕУ, суочити с новом економском кризом јер ће „међународни рејтинг земље бити низак”, што ће утицати на инвеститора, а неће моћи да рачуна ни на већи ниво трансфера средстава из ЕУ. Он је додао да Србија никада није била ближа достизању статуса за чланство у Европску унију и поновио да „ЕУ нема алтернативу“.

„Свака друга политичка опција је опасна. То је мој став и тражим вашу подршку за то“, поручио је члановима Главног одбора, додајући да, ипак, ни ЕУ није „свелек“ за наше проблеме, да та организација „није санаторијум“ и да ћемо се и у оквиру ње суочавати с проблемима и неизвесностима. Тадић је указао да и ЕУ има проблема с којима се суочава и да остаје да се види каква ће решења наћи за питање еврозоне, граница или за безбедносна питања

Борис Тадић је, говорећи о реконструкцији Владе, рекао да је може сложити са оценом да „ова влада није најсавршенија и да има своје слабости“. „И ја је критикујем, као и грађани“, рекао је Тадић и истакао да је и премијер Мирко Цветковић свестан те чињенице, као и да улаже „огромне напоре“ да побољша рад Владе и да су учињени први помаци мерама заштите најсиромашнијих ограничавањем цене хлеба.

Он је указао да Влада мора да се понаша одговорно и да изласку из кризе не воде „популарне мере“, већ „болне реформе“ и до мора да се каже грађанина. Он је навео и да није сасвим задовољан досадашњим резултатима.

„Да ли смо оправдали поверење грађана? Нисам сигуран. Има грађана који су с правом незадовољни. Да ли смо на најбољи начин одговорили на економску кризу – нисмо. Да ли смо одржали политичку и економску стабилност – јесмо. Да ли можемо боље – да“, казао је Тадић.

На крају свог получасовног говора, који је највећим делом био посвећен придруживању Србије Европској унији председник ДС-а је позвао руководство странке на „апсолутно јединство“ у спровођењу зацртане политике јер „историјски циљ коме смо толико близу не сме бити доведен у питање“.

Борис Тадић предложио је јуче потпредседника странке Драгана Ђиласа за свог заменика. На том месту ће заменити Душана Петровића, који је у међувремену изабран за министра. Извршни одбор би и убудуће требало да води Марко Ђуришић, док ће секретар партије и даље бити Тамара Трипић.

Председништво ДС-а је кандидате утврдило непосредно пре почетка седнице Главног одбора, због чега је седница каснила цео сат, а имена кандидата нису саопштена у току за јавност отвореног дела седнице.

Драган Ђилас није присуствовао јучерашњој седници јер је, како је рекао Борис Тадић, због напада слепог црева одвезен у болницу на операцију. Ђиласу, како сазнајемо, није позлило у „Центру Сава“, већ пре седнице Председништва на коју није ни дошао.

Потредседник Демокартске странке Драган Шутановац тврди да није било договора о изборима, нити било каквих разговора „који би могао да стави на коцку европски пут Србије”.

„Наглашавам, нити смо разговарали, нити имамо намеру да разговарамо тако да ставимо на коцку европски пут Србије. Убеђени смо да уколико би до избора дошло у међупростору од добијања позитивног мишљења до стицања статуса кандидата не би све државе ЕУ које о томе одлучују дале позитивно мишљење“, рекао је Шутановац новинарима после седнице ГО ДС.

Шутановац је додао да је оптимиста и да верује да Србија добити позитивно мишљење Европске комисије за кандидатуру. „Уколико га не добијемо, идемо на редовне изборе“, закључио је Шутановац.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер