Početna strana > Hronika > Boris Tadić i Đorđe Ivanov: Dodatni zahtevi EU su podstrek, a ne obeshrabrenje
Hronika

Boris Tadić i Đorđe Ivanov: Dodatni zahtevi EU su podstrek, a ne obeshrabrenje

PDF Štampa El. pošta
petak, 16. decembar 2011.

SKOPLjE - Predsednici Srbije i Makedonije Boris Tadić i Đorđe Ivanov složili su se danas u Skoplju da to što je Evropska unija pred obe zemlje postavila dodatne uslove za sticanje statusa kandidata ne treba da bude obeshrabrujući signal, već podstrek i prilika da se dalje nastavi sa reformskim procesom.

"Mene ti dodatni uslovi ne obeshrabruju, iako je Makedonija pre tri godine dobila status kandidata, ali ne i datum za početak pregovora. To ne treba da nas obeshrabri, već treba da nastavimo sa sprovođenjem reformi. Cilj je da stvorimo Evropu u državi, a onda će nam btii lakše da ubedimo EU da smo spremni za članstvo", rekao je Ivanov na zajedničkoj konferenciji za novinare posle razgovora sa predsednikom Srbije.

"Zahvalan sam predsedniku Ivanovu na ovoj poruci, jer nju treba da čuju i u Srbiji, gde su se neki obeshrabrili, jer Srbija nije u prvom pokušaju dobila status", primetio je predsednik Tadić.

"Srbija ima budućnost u EU, Makedonija ima bududućnost u EU i ceo region zapadnog Balkana ima budućnost u EU", poručio je Tadić.

On je rekao da je EU "najsigurnija zona za građane zapadnog Balkana, iako se ovaj region suočava sa raznim izazovima".

Stoga ne treba odustajati na putu evrointegracija, ali je potrebno imati dobro planiranu i projektovanu politiku.

Tadić je podržao proces evopskih integracija Makedonije i čestitao Makedoniji na svemu što je učinjeno u proteklom periodu na ovom planu, ali i u rešavanju makroekonomskih problema i drugih pitanja.

Predsednik Srbije je ponovo istakao da Srbija, kad je reč o Kosovu i Metohiji, ima određene principe od kojih neće odustati.

"Nastaviću da ubeđujem sagovornike u EU da imamo legitimne interese na Kosovu od kojih ne možemo i nećemo odustati, ali da to ne treba da bude prepreka za dalji nastavak integracija", rekao je Tadić.

Dva predsednika saglasila su se da između dve države postoje prijateljski odnosi, a Tadić je istakao da je veoma zadovoljan što je u Skoplje doputovao malo nakon što su u Srbiji objavljeni rezultati istraživanja prema kojima su Srbima Makedonija i makedonski narod najbliži.

"Voleo bih da sledeći put, kada budem dolazio, bude sprovedena slična anketa i u Makedoniji, koja bi pokazala da i makedonski narod ima isto mišljenje o Srbiji", primetio je Tadić.

U Skoplju je danas, upravo u takvom duhu i u skladu sa odnosima dve zemlje i dva naroda, bilo reči i o nizu pitanja iz domena bilateralnih odnosa, posebno ekonomskih, a u tom kontekstu bilo je reči i o budućim projektima u oblasti energetike i infrastrukture.

Jedna od tema razgovara bile su kultura i identiet srpskog i makedonskog naroda i položaj manjina u dvema zemljama.

Na pitanje novinara da li crkveni sporovi opterećuju odnose dve države, i Tadić i Ivanov su naglasili da su i Makedonija i Srbija sekularne države i da crkvena pitanja treba ostaviti crkvama da rešavaju, a sudske slučajeve sudovima.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner