петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић и Ђорђе Иванов: Додатни захтеви ЕУ су подстрек, а не обесхрабрење
Хроника

Борис Тадић и Ђорђе Иванов: Додатни захтеви ЕУ су подстрек, а не обесхрабрење

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. децембар 2011.

СКОПЉЕ - Председници Србије и Македоније Борис Tадић и Ђорђе Иванов сложили су се данас у Скопљу да то што је Европска унија пред обе земље поставила додатне услове за стицање статуса кандидата не треба да буде обесхрабрујући сигнал, већ подстрек и прилика да се даље настави са реформским процесом.

"Мене ти додатни услови не обесхрабрују, иако је Македонија пре три године добила статус кандидата, али не и датум за почетак преговора. Tо не треба да нас обесхрабри, већ треба да наставимо са спровођењем реформи. Циљ је да створимо Европу у држави, а онда ће нам бтии лакше да убедимо ЕУ да смо спремни за чланство", рекао је Иванов на заједничкој конференцији за новинаре после разговора са председником Србије.

"Захвалан сам председнику Иванову на овој поруци, јер њу треба да чују и у Србији, где су се неки обесхрабрили, јер Србија није у првом покушају добила статус", приметио је председник Tадић.

"Србија има будућност у ЕУ, Македонија има будудућност у ЕУ и цео регион западног Балкана има будућност у ЕУ", поручио је Tадић.

Он је рекао да је ЕУ "најсигурнија зона за грађане западног Балкана, иако се овај регион суочава са разним изазовима".

Стога не треба одустајати на путу евроинтеграција, али је потребно имати добро планирану и пројектовану политику.

Tадић је подржао процес евопских интеграција Македоније и честитао Македонији на свему што је учињено у протеклом периоду на овом плану, али и у решавању макроекономских проблема и других питања.

Председник Србије је поново истакао да Србија, кад је реч о Косову и Метохији, има одређене принципе од којих неће одустати.

"Наставићу да убеђујем саговорнике у ЕУ да имамо легитимне интересе на Косову од којих не можемо и нећемо одустати, али да то не треба да буде препрека за даљи наставак интеграција", рекао је Tадић.

Два председника сагласила су се да између две државе постоје пријатељски односи, а Tадић је истакао да је веома задовољан што је у Скопље допутовао мало након што су у Србији објављени резултати истраживања према којима су Србима Македонија и македонски народ најближи.

"Волео бих да следећи пут, када будем долазио, буде спроведена слична анкета и у Македонији, која би показала да и македонски народ има исто мишљење о Србији", приметио је Tадић.

У Скопљу је данас, управо у таквом духу и у складу са односима две земље и два народа, било речи и о низу питања из домена билатералних односа, посебно економских, а у том контексту било је речи и о будућим пројектима у области енергетике и инфраструктуре.

Једна од тема разговара биле су култура и идентиет српског и македонског народа и положај мањина у двема земљама.

На питање новинара да ли црквени спорови оптерећују односе две државе, и Tадић и Иванов су нагласили да су и Македонија и Србија секуларне државе и да црквена питања треба оставити црквама да решавају, а судске случајеве судовима.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер