четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Европа и Русија заједнички до повећања безбедности у свету
Хроника

Борис Тадић: Европа и Русија заједнички до повећања безбедности у свету

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. октобар 2009.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је у Берлину, на церемонији доделе награде "Квадрига" бившем председнику СССР-а Михаилу Горбачову, да Европа и Русија треба заједнички да раде на повећању безбедности у свету, што ће омогућити просперитет будућим генерацијама.

Награда "Квадрига" се традиционално додељује на дан уједињења Немачке истакнутим личностима из политичког, културног и друштвеног живота.  Председник Тадић је, као прошлогодишњи лауреат, одржао најавни говор за Горбачова, једног од добитника награде.

"Сви се ми данас суочавамо са изазовом да заједнички створимо нове околности у којима ће Русија, њени суседи, Европа и свет изградити такав однос да ћемо једни друге посматрати, не са непријатељством или сумњом, већ као градитеље заједничког подухвата омогућавања безбедности и просперитета будућим генерацијама", рекао је Тадић током доделе награде Горбачову.

Истакао је да је бивши председник СССР-а један од ретких лидера у историји за које се везују речи промене и слобода.

"Осамдесетих година смо живели у неизвесним временима, питајући се да ли ће конфронтација бити трајно стање, али се у том тренутку појавио Горбачов који је својим речима, поступцима и одлукама указивао на нешто велико и другачије у односу на све раније и тада је политичко пролеће прерасло у лето а не у зиму", рекао је Тадић.

"Ми данас одајемо признање човеку који је успео да покрене силе које су обновиле његову земљу и многим другим нацијама омогућиле слободу да се изразе, човеку који је све нас уверио да конфронтација из нуклеарног доба може бити превазиђена", указао је председник Србије.

Оценио да су се лидери тадашње Југославије донели су одлуке које су нас одвеле у мрак из кога тек сада излазимо.

Председник Тадић је у говору такође рекао да ће се рад актуелних лидера Србије оцењивати на основу тога да ли ће успети да обнове друштво које је упало у понор рата и да одведу Србију у Европску унију.

Тадић је изразио захвалност Горбачову због тога што је, у тренутку када је био суочен са изазовима лидерства, повео своју и многе друге земље у будућност која им је донела слободу, наду и шансу за мир, а не рат.

"А то што ја - а верујем и сви остали који су се данас окупили овде - можемо да размишљамо на овај начин о човечанству - дугујемо мудрости, храбрости и визији Михаила Горбачова", закључио је председник Тадић.

Тадић је вечерас у Берлину разговарао са председником Европске комисије Жозе Мануел Барозом, који је недавно започео други мандат на овој функцији.

Како је ФоНету речено у делегацији председника Србије, Тадић и Барозо разговарали су о европским интеграцијама Србије, визној либерализацији и политичкој ситуацији у Србији. Тадић je данас испред Бундестага засадио дрво заједно са добитницима Квадриге. 

Награда "Квадрига" добила је име по бронзаној скулптури са врха Бранденбуршке капије у Берлину, која приказује богињу победе у колима с четвороструком коњском запрегом.

За време хладног рата, тај споменик је подсећао на идеолошку подељеност света, а данас симболизује борбу за јединство и слогу.

Ове године су, поред Горбачова, награду ''Квадрига'' добили председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо, писац и бивши председник Чешке Вацлав Хавел, група иранских жена "Промене за јединство", уметник из Хамбурга Мариус Милер и борац за грађанска права Бербел Болеј и иницијаторка ''Новог форума''.

"Квадригу" је претходних година добило више истакнутих светских личности, међу којима су бивши немачки канцелари Хелмут Кол и Герхард Шредер, премијери Луксембурга и Турске, Жан Клод Јункер и Реџеп Тајип Ердоган, председници Израела, Украјине и Авганистана, Шимон Перес, Виктор Јушченко и Хамид Карзаи, шведска краљица Силвија и славни британски архитекта Сер Норман Фостер.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер