петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: ЕПС не иде у приватизацију
Хроника

Борис Тадић: ЕПС не иде у приватизацију

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. фебруар 2010.

БЕОГРАД – Председник Србије Борис Тадић изјавио је да се разматрају могућности смањења обавезних резерви како би се тај новац инвестирао у пројекте који обезбеђују запосленост и подизање животног стандарда.

У интервјуу за недељник Време, Тадић је рекао да Влада Србије овог тренутка веома озбиљно разматра могућност да се смање обавезне резерве и да у договору са гувернером Народне банке предложи нови пакет економских мера.

Према речима Тадића, разматра се могућност да се смање обавезне резерве, али, како је истакао, под условом да ослобођени новац буде инвестиран у продуктивне гране привреде, да се то што пре врати, да се подигне запосленост и обезбеди повећање животног стандарда грађана.

„Просто, морамо и да објаснимо грађанима да не могу плате да буду подигнуте административном одлуком”, истакао је он.

Тадић је истакао да никада неће предложити приватизацију Електропривреде Србије (ЕПС) и гасне привреде.

„Постоје приватизације које као председник Србије никада нећу предложити. То је приватизација ЕПС-а, која је кичма наше економије и ми бисмо тај национални ресурс морали да задржимо за државу. Такође и гасну привреду”, рекао је Тадић у интервјуу.

Тадић је истакао да су то питања од стратешког значаја и да не треба понављти грешке неких земаља које су данас у Европској унији, као што је, на пример, Словачка која сада не може да утиче на дистрибуцију енергената и политику цена енергената.

Српски председник је најавио за ову годину више инфраструктурних пројеката, међу којима је наставак изградње аутопута на Коридору 10 према бугарској и македонској граници.

„Сва је прилика да ћемо ући и у нове велике инвестиције, као што су изградња путне мреже у централној Србији и историјски пројекат о коме смо сањали и претходних деценија, а то је изградња аутопута према Црној Гори”, рекао је он.

Тадић је истакао да ће се резултати од развоја инфраструктуре „осетити већ следеће године”.

Међународни монетарни фонд (ММФ) је, како је рекао, „подигао предикцију” на два одстораста српске економије за ову годину, на три и по процента 2011, а већ за 2012. на четири одстои 2013. на пет.

„Тиме бисмо се поново вратили на убрзани развој. То су добре вести, али има и проблема. Морамо да смањимо јавну потрошњу, смањимо и рационализујемо администрацију, решимо проблем јавних предузећа која су врло често губиташи”, рекао је Тадић.

Српска власт, како је истакао, мора да води рачуна о томе да укупни јавни дуг не буде превисок како би била сачувана макроекономска стабилност и да Србија не доспе на списак земаља које су у такозваном дужничком ропству.

„Србија има 35 процената јавног дуга у односу на бруто друштвени производ и то оставља значајан маневарски простор”, рекао је председник Србије.

Према речима Тадића, битно је да ново задуживање, које оптерећује наредне генерације, искључиво буде пласирано у изградњу инфраструктуре, а не у потрошњу и у ужитке данашње генерације.

Тадић је рекао да је његов циљ је да заврши мандат као човек који је људима оставио нешто конкретно, а не само празне приче.

„Мој циљ је да завршим свој мандат као човек који је људима оставио нешто конкретно, а не само празне приче, не само причу о томе да ћемо обезбедити радна места”, рекао је председник Србије и додао да је његов циљ да буду направљени „стварни километри аутопутева и стварно модернизована железница”.

Према његовим речима, тај програм ће трајати у наредне две године, до краја мандата ове владе, плус још четири године.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер