Početna strana > Hronika > Bojan Pajtić: Vojvođani mogu biti samo u Srbiji
Hronika

Bojan Pajtić: Vojvođani mogu biti samo u Srbiji

PDF Štampa El. pošta
petak, 24. oktobar 2008.

Predsenik Izvršnog veća Vojvodine i potpredsednik Demokratske stranke Bojan Pajtić izjavio je danas da nijedan član Predloga statuta Vojvodine nije u sukobu sa republičkim ustavom i odbacio tvrdnje dela stručne javnosti i opozicije da je taj akt korak ka podržavljenju severne pokrajine Srbije. 

"Vojvođani nemaju nikakvu dilemu da mogu biti samo u Srbiji i nigde drugde, niti imaju ambiciju ni nameru da budu bilo gde drugde", izjavio je Pajtić u intervjuu agenciji Tanjug. 
"Ni među Srbima, koji čine 65 odsto stanovništva pokrajine, ni kod nacionalnih zajednica ne postoji nikakva dilema oko toga da li Vojvodina treba da postoji u Srbiji. Veoma je uvredljivo za građane Vojvodine kada neko stalno Vojvođane za nešto sumnjiči. Vojvodina je svojom voljom ušla u Srbiju i Vojvodina nema nikakvu nameru da iz Srbije izlazi", naglasio je Pajtić. 
Prema njegovim rečima, Predlog statuta Vojvodine je doprinos primeni koncepta decentralizacije koji je opšteprihvaćen u EU, i koji se stimuliše time što više od polovine budžetskih sredstava EU biva distribuirano upravo preko regija. 
"Nigde na svetu decentralizacija se ne doživljava kao separatizam, nego samo u jednom malenom delu srpske javnosti. Ovde je u suštini na delu otpor prema svakoj ideji koja donosi modernizaciju društvu, još uvek isti onakav kakav je bio u vreme Zorana Đinđića. Zoran Đinđić je zbog toga glavu izgubio i neki drugi ljudi su pre njega izgubili glave zato što su se zalagali za modernizaciju srpskog društva", rekao je Pajtić. 
On je podsetio da je Predlog statuta Vojvodine usvojen u pokrajinskom parlamentu veoma širokim konsenzusom, kojim su objedinjene partije veoma različitih političkih orijentacija, a da ga nisu podržale samo dve stranke. 
"Ovo je ideja koja ide u pravcu modernizacije, i isti ti koji su uvek bili protiv modernizacije danas su protiv onoga što donosi novi Statut Vojvodine. Kada vidim neka imena koja danas ustaju protiv svake decentralizacije, protiv Statuta Vojvodine, protiv regionalizacije, onda znam da smo na dobrom putu", rekao je Pajtić. 
Kako je istakao, donošenje Statuta Vojvodine jeste od izuzetne važnosti za ekonomski napredak Vojvodine, a time i čitave Srbije, ali i za upotpunjavanje ustavno-pravnog sistema republike, jer se tim dokumentom ispunjavaju obaveze propisane Ustavom Srbije i Ustavnim zakonom o sprovođenju ustava. 
Pajtić je dodao da će usvajanje Statuta Vojvodine pratiti i donošenje zakona o nadležnostima Vojvodine kojim će biti konkretizovane pojedine odredbe statuta. 
"Novi zakon o nadležnostima radimo koordinisano sa republičkim istitucijama, i njime će se konačno, precizno i jasno definisati zone odgovornosti pokrajinskih, republičkih i lokalnih institucija, i na taj način ćemo u suštini vrlo jasno precizirati ko šta radi u ovoj zemlji i neće postojati nedoumica u budućnosti šta je čija nadležnost, neće postojati sporovi oko toga ko je za šta odgovoran", objasnio je Pajtić. 
Prema njegovim rečima, primedbe upućene povodom nekih članova Predloga statuta Vojvodine zasnivaju se na "izmišljenoj argumentaciji" i jesu pokušaj političke instrumentalizacije. 
Takva je, kako je ocenio, na primer, primedba da Vojvodina planiranim otvaranjem svog regionalnog predstavništva u Briselu prisvaja atribute državnosti, a pritom se prećutkuje činjenica da 317 evropskih regija ima svoje predstavništvo u Briselu, i da je to najefikasniji način privlačenja sredstava iz fondova EU. 
"Vojvođani su ti koji treba da odluče o tome na koji način će biti organizovana pokrajinska administracija i to je suština autonomije. Niko nema pravo da to ospori i niko nema pravo da kaže - ne. Vojvođani će biti ti koji će odlučiti o tome kako će izgledati Izvršno veće Vojvodine ili Skupština Vojvodine", poručio je Pajtić. 
Pajtić je istakao da su mu, kao potpredsedniku DS, koja je garant poštovanja ustava i celovitosti zemlje, apsurdne teze da bi ta stranka mogla da podrži ideju da Vojvodina ne bude sastavni deo Srbije ili nekakav antiustavni koncept autonomije.