субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бојан Пајтић: Војвођани могу бити само у Србији
Хроника

Бојан Пајтић: Војвођани могу бити само у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. октобар 2008.

Предсеник Извршног већа Војводине и потпредседник Демократске странке Бојан Пајтић изјавио је данас да ниједан члан Предлога статута Војводине није у сукобу са републичким уставом и одбацио тврдње дела стручне јавности и опозиције да је тај акт корак ка подржављењу северне покрајине Србије. 

"Војвођани немају никакву дилему да могу бити само у Србији и нигде другде, нити имају амбицију ни намеру да буду било где другде", изјавио је Пајтић у интервјуу агенцији Тањуг. 
"Ни међу Србима, који чине 65 одсто становништва покрајине, ни код националних заједница не постоји никаква дилема око тога да ли Војводина треба да постоји у Србији. Веома је увредљиво за грађане Војводине када неко стално Војвођане за нешто сумњичи. Војводина је својом вољом ушла у Србију и Војводина нема никакву намеру да из Србије излази", нагласио је Пајтић. 
Према његовим речима, Предлог статута Војводине је допринос примени концепта децентрализације који је општеприхваћен у ЕУ, и који се стимулише тиме што више од половине буџетских средстава ЕУ бива дистрибуирано управо преко регија. 
"Нигде на свету децентрализација се не доживљава као сепаратизам, него само у једном маленом делу српске јавности. Овде је у суштини на делу отпор према свакој идеји која доноси модернизацију друштву, још увек исти онакав какав је био у време Зорана Ђинђића. Зоран Ђинђић је због тога главу изгубио и неки други људи су пре њега изгубили главе зато што су се залагали за модернизацију српског друштва", рекао је Пајтић. 
Он је подсетио да је Предлог статута Војводине усвојен у покрајинском парламенту веома широким консензусом, којим су обједињене партије веома различитих политичких оријентација, а да га нису подржале само две странке. 
"Ово је идеја која иде у правцу модернизације, и исти ти који су увек били против модернизације данас су против онога што доноси нови Статут Војводине. Када видим нека имена која данас устају против сваке децентрализације, против Статута Војводине, против регионализације, онда знам да смо на добром путу", рекао је Пајтић. 
Како је истакао, доношење Статута Војводине јесте од изузетне важности за економски напредак Војводине, а тиме и читаве Србије, али и за употпуњавање уставно-правног система републике, јер се тим документом испуњавају обавезе прописане Уставом Србије и Уставним законом о спровођењу устава. 
Пајтић је додао да ће усвајање Статута Војводине пратити и доношење закона о надлежностима Војводине којим ће бити конкретизоване поједине одредбе статута. 
"Нови закон о надлежностима радимо координисано са републичким иституцијама, и њиме ће се коначно, прецизно и јасно дефинисати зоне одговорности покрајинских, републичких и локалних институција, и на тај начин ћемо у суштини врло јасно прецизирати ко шта ради у овој земљи и неће постојати недоумица у будућности шта је чија надлежност, неће постојати спорови око тога ко је за шта одговоран", објаснио је Пајтић. 
Према његовим речима, примедбе упућене поводом неких чланова Предлога статута Војводине заснивају се на "измишљеној аргументацији" и јесу покушај политичке инструментализације. 
Таква је, како је оценио, на пример, примедба да Војводина планираним отварањем свог регионалног представништва у Бриселу присваја атрибуте државности, а притом се прећуткује чињеница да 317 европских регија има своје представништво у Бриселу, и да је то најефикаснији начин привлачења средстава из фондова ЕУ. 
"Војвођани су ти који треба да одлуче о томе на који начин ће бити организована покрајинска администрација и то је суштина аутономије. Нико нема право да то оспори и нико нема право да каже - не. Војвођани ће бити ти који ће одлучити о томе како ће изгледати Извршно веће Војводине или Скупштина Војводине", поручио је Пајтић. 
Пајтић је истакао да су му, као потпредседнику ДС, која је гарант поштовања устава и целовитости земље, апсурдне тезе да би та странка могла да подржи идеју да Војводина не буде саставни део Србије или некакав антиуставни концепт аутономије.


 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер