субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бојан Пајтић: Режим ради све да сатанизује оне који су против њега, они би од патријарха Павла направили за три месеца негативца, јер контролишу 90 одсто медија; Опозиција се сада бори за слободу а не за власт
Хроника

Бојан Пајтић: Режим ради све да сатанизује оне који су против њега, они би од патријарха Павла направили за три месеца негативца, јер контролишу 90 одсто медија; Опозиција се сада бори за слободу а не за власт

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 12. септембар 2020.

Од увођења ванредног стања до избора и државних преговора имали смо противправну ситуацију и кршење Устава Србије.

Истовремено имамо председника државе који свакодневно крши Устав тиме што узурпира овлашћења која му уопште не припадају јер се понаша као председник Владе и парламента, оцењује Бојан Пајтић, бивши председник ДС и професор права у рубрици „Интервју на мрежи“ на Фејсбук страници листа Данас.

Он каже да се Србија налази у стању Уставне кризе и кризе институција.

– Наглашавам, не бавим се политиком али као професор права на то указујем већ месецима. Ми треба у политику да укључимо оне који имају шансу да изазову власт, који су довољно популарни да режимска кампања не може потпуно да их уруши – рекао је Пајтић.

О бојкоту избора, о припремама за нове изборе у 2022. годину и легитимитету опозиционих лидера који су бојкотовали, Пајтић каже да бојкот не служи да се повећа били чији рејтинг.

– Бојкот је служио да се делегитимизују избори, да се раскринка чињеница да је режим недемократски и у земљи и пред свима у свету, да се дефинише ко јесте а ко није кредибилна опозиција. Прииродно је да је рејтинг опозиционих политичара низак јер режим ради све да сатанизује оне који су против њега. Они би од патријарха Павла направили за три месеца негативца, јер контролишу 90 одсто медија. То је злоупотреба, супротно од идеје демократије и слободних медија – навео је Бојан Пајтић.

Оцењујући за колико времена у идеалним условима Србија може да постане озбиља и уређена држава, он је рекао да је то велики изазов.

– Не видим да на изборима треба да буде кандидат неко ко се сада бави политиком, ти људи су објективно урушени без своје кривице мада нико није савршен. Проблем је наћи препознатљиве кандидате, познате и популарне у јавности, и који су спремни да уђу у блато јер ће као кандидати на предстојећим председничким и београдским изборима бити изложени свему и то је сада задатак опозиције. Она са сада бори за слободу а не за власт. Видимо како се црногорска опозиција понела, истакли су кандидате који су потпуно нови људи. Опозиција треба да формира највише две колоне, већ три колоне су превише ризичне и не смеју се губити гласови. Једна колона треба да буде колона левог, а друга десног центра, треба бити прагматичан. Али без озбиљних промена и услова за фер изборе, неће бити могућ озбиљан ефекат. Београдски избори делују као преломна тачка али кандидати морају бити нови људи – навео је Бојан Пајтић.

На питање да ли српској опозицији фале идеје, одговорио је да чак и да имају најбоље идеје, оне не могу да стигну до бирача.

– Нема слободних медија. У опозицији има озбиљних људи, али забринут сам јер опозиција нема начина да искаже идеју. Немоћ да се обрате јавности продукује ситуацију да они јуре сопствени реп – оценио је Пајтић.

На питања читалаца да ли се осећа одговорним за лошу транзицију у Војводини и због изневерних очекивања грађана да се после 5. октобра сузбије корупција, непотизам и успоставе институције, Пајтић одговара да то на Балкану није могуће у потпуности.

– Могуће је борити се против корупције и радило се на томе, у Покрајинској Влади има примера да су људи који су се тиме бавили разрешавани. Ако се мисли на транзицију, Покрајинска Влада није имала утицај на тај процес. Надлежност смо имали само у области вододпривреде и права мањина, та институција је обезвлашћена. Ако се питамо да ли су изневерена очекивања грађана, верујем да јесу јер им је пуно обећавано, и ту осећамо одговорност и слажем се да то није могуће брзо испунити. Проблем нашег друштва је неписменост и низак ниво образовања, потребне су деценије да се изгради одговорно друштво – објаснио је Бојан Пајтић.

О промена које се дешавају у Црној Гори, Пајтић каже да ће се суочити са сличним искуством као у нашој земљи.

– Очекивања су велика, често се персонализују па се очекује да кад нема Мила Ђукановића као код нас Милошевића, корупција ће нестати. Али за то треба време, корупција је ендемска и потребно је да инстутуције раде како би се она свела на мањи ниво – оценио је Пајтић.

На питање да ли би се вратио у политику, одговорио је да имамо превише политичара.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер