петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бојан Пајтић: Неуспех 5. октобра видим у недостатку храбрости, одлучности, честитости и интегритета чинилаца политичког живота
Хроника

Бојан Пајтић: Неуспех 5. октобра видим у недостатку храбрости, одлучности, честитости и интегритета чинилаца политичког живота

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. октобар 2015.

 БЕОГРАД – Председник Демократске странке (ДС) Бојан Пајтић изјавио је поводом 15 година од пада режима Слободана Милошевића, да су престанак оружаних сукоба и градња демократских институција највећи успеси 5. октобра, који није достигао жељени циљ због недостатка храбрости и одлучности носилаца промена.

„Тог дана, 5. октобра је направљена та прекретница да Србија више није земља која се отворено оружано конфронтира са другим земљама. Али, да ли данас имамо правну државу - немамо, да ли имамо демократију - немамо, да ли имамо независне медије - немамо и у том погледу домети 5. октобра јесу ограничени”, рекао је Пајтић за агенцију Бета.

Он је подсетио да су после 5. октобра почеле да се граде нове институције које контролишу систем, попут заштитника грађана и повереника за информације од јавног значаја и да је покренут „бесповратни процес придруживања Европској унији, колико год је за време ове власти тај процес успорен”.

Говорећи о разлозима за неуспех 5. октобра, Пајтић је подсетио да су ДОС чиниле странке различитих оријентација и да „ДС није била у позицији да има доминантну улогу”.

Према његовим речима, већ 6. октобра био је јасан сукоб између председника владе Зорана Ђинђића који је заговарао проевропски приступ и председника државе Војислава Коштунице, који је имао другачији приступ.

„Половина људи који су били уз ДОС нису били против Милошевића зато што је водио ратове, већ зато што их је изгубио”, рекао је Пајтић и додао да неуспех 5. октобра види у недостатку „храбрости, одлучности, честитости и интегритета код чинилаца политичког живота”.

Пајтић је казао да се не може очекивати нови 5. октобар, јер би то било противприродно окупљање странака, али да ће ДС наставити да инсистира на променама и социјално одговорној држави.

„Опозиција није нечујна, ми нисмо иста странка као и пре три године, увидели смо грешке. Желимо социјално одговорну државу, не робовање банкама и другим силама, већ пре свега робовање његовом народу”, рекао је Пајтић.

Пајтић је најавио да ће сутра ДС организовати трибину поводом 5. октобра.

У понедељак се навршава 15 година од великих демонстрација у Београду којима је окончана владавина Слободана Милошевића.

Демонстрације су избиле пошто је Милошевић одбио да призна резултате избора за председника СР Југославије у септембра 2000. које је изгубио од кандидата ДОС и лидера Демократске странке Србије Војислава Коштунице.

Демонстранти су 5. октобра у Београду, на платоу испред тадашње Савезне скупштине а данас Дома Народне скупштине, стигли из читаве Србије у колонама аутомобила, аутобуса и камиона дугачким десетине километара, пробијајући булдожерима полицијске блокаде на путевима.

Већ у преподневним сатима полиција је употребила сузавац како би спречила демонстранте да уђу у зграду парламента, али безуспешно. Зграда Савезне скупштине је демолирана и запаљена, као и зграда РТС-а у Таковској улици.

Полиција је убрзо престала да пружа отпор и махом се придружила народу.

У вечерњим сатима 5. октобра 2000. грађанима се са терасе Скупштине Београда обратио нови председник СРЈ Војислав Коштуница, а наредног дана, 6. октобра, Милошевић је признао изборни пораз и честитао Коштуници.

У демонстрацијама је погинула Јасмина Јовановић из Милошевца код Велике Плане, која је пала под точкове камиона. Момчило Стакић из Крупња преминуо је од последица срчаног удара. Повређено је 65 људи.

Слободан Милошевић је у априлу 2001. ухапшен због финансијских малверзација, а два месеца касније је изручен Хашком трибуналу где му је суђено за геноцид у Босни и Херцеговини, ратне злочине и злочине против човечности у Хрватској и на Косову. Умро је 11. марта 2006. од инфаркта, у својој ћелији у притвору Хашког трибунала.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер